Düzce Kırım Türkleri Derneğinden 1944 Kırım Tatar Sürgünü kurbanları için il genelinde dua programı

Diaspora
Ayyıldız Huri Kaptan
19 Mayıs 2022, 04:30
Ayyıldız Huri Kaptan
19 Mayıs 2022, 04:30

1944 Kırım Tatar Sürgünü ve Soykırımının 78’inci yıl dönümü dolayısıyla Türkiye genelinde çeşitli anma programları planlandı. Düzce Kırım Türkleri Derneği de 1944 Sürgünü ve Soykırımının yıl dönümünde, vatanlarından sürgün edilen ve sürgünde hayatını kaybeden Kırım Tatarları ile bugün hala Rus işgalcilerin zulmü altındaki Kırım Tatar tutsaklar için Düzce genelinde dua programı tertip edecek.

18 Mayıs 1944 Kırım Tatar Sürgününün ve Soykırımının 78’inci yıl dönümü dolayısıyla dünyanın ve yurdun dört bir yanında çeşitli anma törenleri ve dua etkinlikleri düzenlenmeye devam ediyor. İlk olarak, Kırım Tatar Teşkilatları Platformunun organizasyonunda Kırım Deneği Genel Merkezinin ev sahipliğinde 17 Mayıs’ı 18 Mayıs’a bağlayan gece saat 20.30’da çevrimiçi gerçekleştirilen “18 Mayıs Kırım Sürgün Şehitlerini Anma Dua Programı”na Burhaniye Camisi’nden katılan Düzce Kırım Türkleri Derneği, 1944 Sürgünü ve Soykırımının 78’inci yıl dönümü dolayısıyla tertip edeceği program ile sürgün kurbanlarını bir kez daha dualarla anılacak.

Düzce Kırım Türkleri Derneği Yönetim Kurulu, 18 Mayıs 2022 tarihinde Düzce Valiliği İl Müftüsü Rüstem Can’ı makamında ziyaret etti. Söz konusu ziyarete, Düzce Kırım Türkleri Derneği Başkanı Burhan Tutkun, Koordinatör Osman Kesen ve yönetim kurulu üyeleri; İsmail Can, Hasan Karasu, Mete Can, Ertan Ölmez ve İrfan Karasu katıldı.

Ziyaretin ardından Düzce Kırım Türkleri Derneği, il genelinde Cuma günü hutbeden 1944 Sürgününde şehit olan Kırım Tatar soydaşları ve Rus işgalcilerin zulmü altındaki Kırım Tatar tutsaklar için dua programı tertip edileceğini duyurdu.