Dünya Kırım Tatar Kongresi Genel Sekreteri Bayar: Kırım Tatar halkı kan kardeşleri Kazak halkının yanındadır

Diaspora
Ömer Kaya
06 Ocak 2022, 16:02
Ömer Kaya
06 Ocak 2022, 16:02

Dünya Kırım Tatar Kongresi (DQTK) Genel Sekreteri Av. Namık Kemal Bayar, Kazakistan’daki siyasi krizi ve Putin Rusyası’nın siyasi emellerini değerlendirdi. Bayar, Kazakistan halkının demokrasi ve özgürlük mücadelesine ilişkin demecinde, Rusya’nın Çarlık, Sovyet ve sözüm ona Federasyon adı altındaki rejimlerine ve bu rejimlere kuklalık eden demokrasi, adalet, insan hakları ve özgürlük ideallerinden zerre kadar nasibini almamış odaklara karşı 100 yıldan uzun süredir millî mücadelesini başı dik, boynunu asla eğmemiş, millî gurur, onur ve vakarıyla sürdüren Kırım Tatar halkı kan kardeşleri, Kazak halkının her zaman yanındadır ve onların demokrasi, adalet, insan hakları, özgürlük ve eşitlik mücadelesi bizim mücadelemizdir.” ifadelerini kullandı.

Kazakistan’ın Mangıstav eyaletinde 2 Ocak 2022 tarihinde akaryakıt fiyatlarındaki artan zam nedeniyle başlayan protestolar ülke geneline hızla yayıldı. Ülkenin en büyük kenti Almata’da da başlayan gösteriler, ülke genelinde hükumet karşıtı protestolara dönüştü. Kazakistan’da 5 Ocak 2022 itibarıyla tüm yurt genelinde OHAL ilan edildi ve Kazakistan kolluk güçlerinin, göstericilere müdahale edeceği bildirildi. Ülkede protestolar hükumetin istifasına rağmen devam ederken, Cumhurbaşkanı Kasım Cömert Tokayev’in yardım istemesi üzere Kolektif Güvenlik Anlaşması Örgütü ülkeye asker göndermeye karar verdi. Rus ordusu, KGAÖ kisvesi altında Kazakistan’daki girerken, dünya kamuoyu gelişmeleri endişeyle takip ediyor.

Dünya Kırım Tatar Kongresi (DQTK) Genel Sekreteri Av. Namık Kemal Bayar’ın konuya ilişkin açıklamalarında şu ifadeler yer aldı:

“KIRIM TATAR HALKI KAN KARDEŞLERİ, KAZAK HALKININ HER ZAMAN YANINDADIR”

Rusya’nın Çarlık, Sovyet ve sözüm ona Federasyon adı altındaki rejimlerine ve bu rejimlere kuklalık eden demokrasi, adalet, insan hakları ve özgürlük ideallerinden zerre kadar nasibini almamış odaklara karşı 100 yıldan uzun süredir millî mücadelesini başı dik, boynunu asla eğmemiş, millî gurur, onur ve vakarıyla sürdüren Kırım Tatar halkı kan kardeşleri, Kazak halkının her zaman yanındadır ve onların demokrasi, adalet, insan hakları, özgürlük ve eşitlik mücadelesi bizim mücadelemizdir. Kırım Tatar halkı ve onun millî kurumlarının, dün Çarlık ordusunu topraklarına davet eden yobaz yerel han ve beylerden, yakın tarihte Bolşevik Rusya’yı yardıma çağıran yerel Bolşeviklerden ve bugün acımasız cani Putin’in Rusya’sını ülkesine davet edenlerden yana tavır takınmasını beklemek ve ülkesini Rusya’nın sömürgesi haline getirenlerin destekçisi olmasını ummak en basit ve kibar tabiriyle hayal dünyasında yaşamaktan öte değildir.

İsmail Gaspıralı’nın “Dilde, Fikirde, İşte Birlik” şiarı esasen Türk milletinin yani bu milleti oluşturan Türk soylu halkların, boyların birliğidir ve bu şiarın amacı Türk budunun bir olarak müreffeh, gelişmiş bir halk olarak yaşamasıdır. Bu şiarı meze edinip yabancı ulusların ordularını Türk yurtlarına davet edenleri alkışlayanlara Kırım Tatar halkının muhabbet beslemesini asla ve kat’a beklemeyiniz. 1571 yılından beri her gün 8 kilometrekare Türk toprağını yutan Rusya emperyalizminin destekçilerinin soyu ve kökeni ne olursa olsun 250 yıla yakın süredir Rusya tarafından her türlü katliama, zulme, baskıya uğratılan Kırım Tatarlarının bu kuklalara ve onları oynatan Kremlin’deki patronlarına karşı mücadelesi değişmez ve sarsılmaz kararlılığıyla devam edecektir. Yüce Allah, büyük Türk milletinin ve onun cüzü Kazak kardeşlerimizin yardımcısı olsun.

SİYASİ KRİZİN YAŞANDIĞI KAZAKİSTAN’DA NELER OLUYOR?

Kazakistan’ın Mangıstav eyaletinde 2 Ocak 2022 tarihinde akaryakıt fiyatlarındaki artan zam nedeniyle başlayan protestolar ülke geneline hızla yayıldı. Almata’da da başlayan gösteriler, ülke genelinde hükumet karşıtı protestolara dönüştü. Ülkede protestolar hükümetin istifasına rağmen devam ederken, göstericiler, kurucu Cumhurbaşkanı Nazarbayev’in dokunulmazlığının kaldırılmasını talep ediyor. Cumhurbaşkanı Tokayev, halkı sabır ve itidale davet ederken, Kazakistan Ankara Büyükelçisi Abzal Saparbekulı da, ülkedeki son durum hakkında bilgi notu paylaştı. Öte yandan, Kazak medyası, Almata’da göstericilerin belediye binasını ele geçirdiğini bildirdi.

Kazakistan genelinde protestolar devam ederken, Cumhurbaşkanı Kasım Cömert Tokayev 5 Ocak 2022’de ulusa sesleniş konuşması yaptı. Tokayev, bugünden itibaren Kazakistan Güvenlik Konseyi başkanı olarak göreve başladığını duyurdu. Bu görevi, ülkede Kazakistan’ın kurucu Cumhurbaşkanı Nazarbayev yürütüyordu.

Ülkede protestocular, Almata ve Aktöbe’deki belediye binalarını ele geçirdi. Kazakistan Cumhurbaşkanı Kasım Cömert Tokayev, başkent Nur Sultan’da 5 Ocak 2022 saat 16:00’dan itibaren olağanüstü hal ilan edilen kararı imzaladı. Sokağa çıkma yasağı başkentte 23:00 – 07:00 saatleri arasında geçerli olacak. Olağanüstü hal 19 Ocak gece yarısına kadar yürürlükte kalacak. Kazakistan’da 5 Ocak 2022 itibarıyla tüm yurtta OHAL ilan edildi. Kazakistan kolluk güçlerinin göstericilere müdahale edeceği bildirildi.

6 Ocak 2022 gece erken saatlerde Almata’da Kazakistan kolluk güçleri, yoğun “terörle mücadele” operasyonuna başladı. Ülkede, göstericilerin çoğu etkisiz hale getirildi. Bununla eş zamanlı olarak, Kazakistan Cumhurbaşkanı Tokayev, Rusya’nın başını çektiği askeri müdahale gücü yetkisi olan Kolektif Güvenlik Antlaşması Örgütü’nden yardım istedi. Öte yandan, Kazakistan’a Kolektif Güvenlik Anlaşması Örgütü’nü davet ederek, Rus ordusunun Kazakistan’a girmesine izin veren Kazakistan Cumhurbaşkanı Tokayev, ayaklanmalardan yurt dışında eğitilen bir dizi terörist grupları sorumlu tuttu. Kremlin, Rusya ve Kolektif Güvenlik Antlaşması Örgütü kapsamında Kazakistan’a Rus ordusunu sokacak. Bu kapsamda, ülkenin kuzeyindeki etnik Rusların durumu da merak konusu.