Çatalca Belediyesinden Kırım Tatarlarına tam destek: Kültür Merkezi projesinde aşama kaydedildi

Diaspora
Ayyıldız Huri Kaptan
08 Kasım 2021, 17:55
Ayyıldız Huri Kaptan
08 Kasım 2021, 17:55

Kırım Derneği Çatalca Şubesinin Kültür Merkezi projesinde aşama kaydedildi. Çatalca Kırım Türkleri Derneğinin, Çatalca Belediyesinin katkılarıyla yürüttüğü Kültür Merkezi projesi için yer keşfi yapıldı.

Kırım Türkleri Kültür ve Yardımlaşma Derneği Çatalca Şubesinin, Çatalca Belediyesi ve Çatalca İzzettin Tatar Mahallesi Muhtarlığının işbirliğinde yürüttüğü Kültür Merkezi projesi için çalışmalar sürüyor. Kırım Türkleri Kültür ve Yardımlaşma Derneği Çatalca Şubesi Başkanı Erol Taylan, Çatalca’daki 1944 Kırım Tatar Sürgün Anıtı’nın tam karşısında Bahçesaray’ı andırmayı hedefleyen bir proje hazırlığında olduklarını ve proje kapsamında aşama kaydettiklerini ifade etti. QHA’ya projeye ilişkin bugün bilgi veren Taylan, projeye katkı sunan Çatalcalı yetkililerle dün proje için yer keşfi yapıldığını ve bu konu ile ilgili istişarelerin sürdüğünü belirtti. Kırım Türkleri Kültür ve Yardımlaşma Derneği Çatalca Şubesi Başkanı Erol Taylan, projenin yer keşfine katılan heyette; Kaymakam Erdoğan Turan Ermiş, Çatalca Belediye Başkanı Mesut Üner, İzzettin Mahallesi Muhtarı Seyitali Aksoy’un yer aldığını belirtti.

Kırım Türkleri Kültür ve Yardımlaşma Derneği Çatalca Şubesi Başkanı Erol Taylan, konuya ilişkin açıklamasında şunları kaydetti:

“Çatalca Kırım Türkleri Derneğinin talebiyle, İzzettin Mahallesi Muhtarlığının desteğiyle ve Çatalca Belediyemizin çok değerli başkanı Mesut Üner başkanımızın talimatıyla ve katkılarıyla, İzzettin Mahallemize Kırım Türkleri Derneği Kültür Merkezi binası yapmaya hazırız.”

Projeye destek için Kırım Tatar soydaşlarına seslenen Taylan, “Halkımızın ve işadamlarımızın desteğine ihtiyacımızın olacağı duyurulur. Projemiz çok kıymetli Yüksek Mimar Erdan Çokay abimiz tarafından hazırlanmıştır.” dedi.