Büyükelçi Bodnar beraberindeki Ukrayna heyeti ile Kırım Derneği Konya Şubesi'ni ziyaret etti

Diaspora
Ayyıldız Huri Kaptan
20 Haziran 2022, 17:41
Ayyıldız Huri Kaptan
20 Haziran 2022, 17:41

Ayyıldız Huri Kaptan/QHA Ankara

Ukrayna Ankara Büyükelçisi Vasıl Bodnar, beraberindeki heyet ile birlikte Konya’yı ziyaret etti. Ukrayna heyeti ziyaret kapsamında, Kırım Türkleri Kültür ve Yardımlaşma Derneği Konya Şubesi Başkanı Mustafa Sırrı Demirel ve yönetimi ile bir araya geldi.

Ukrayna’nın Ankara Büyükelçisi Vasıl Bodnar, 17 Haziran 2022 tarihinde Ukrayna Büyükelçiliği Müsteşarı Denis Zolotaryov, Ukrayna Büyükelçiliği Ticaret Ateşesi ve Başkatibi Boris Uvarov’un da yer aldığı Ukrayna heyeti ile Konya şehrine ziyaret gerçekleştirdi. Büyükelçi Bodnar öncülüğündeki Ukrayna heyeti, Konya Arkeoloji müzesini gezdi.

Ukrayna heyeti, Kırım Derneği Konya Şubesi yöneticileri ve Konya Ukraynalılar Kültür Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Başkanı Alina Parasey Göçer ile beraber Konya Sanayi Odası’nı ziyaret etti. Heyet, Konya Sanayi Odası’nın (KSO) Başkan Vekili M. Veli Tekelioğlu ile de çeşitli görüş alışverişinde bulundu. Görüşmeleri, BTB ve ASELSAN ziyaretleri izledi. Ardından Büyükelçi Bodnar ve beraberindeki heyet, Konya Ticaret Odası’na geldi ve burada yaklaşık yüz kadar iş insanı ile bir araya gelerek karşılıklı görüş alışverişinde bulundu. Ukrayna Ticaret Ataşesi, ülkesinin savaş sonrası gıda ve inşaat ihtiyaçları doğrultusunda isteklerini iletti ve bu yöndeki konular ele alındı.

Bodnar ziyarete ilişkin bugün yaptığı açıklamada, “Türkiye’deki Ukrayna ve Kırım Tatar topluluklarının karşılıklı desteği, Rusya’nın saldırganlığıyla mücadelede, Ukrayna’ya yardımları pekiştirmede ve devletimizin yeniden inşasını sağlamada başarımızın anahtarıdır. Konya ilindeki cemaatimizin faaliyeti tam olarak budur. Kırım Türkleri Kültür ve Yardımlaşma Derneği Konya Şubesi Başkanı Mustafa Sırrı Demirel ve Konya Ukraynalılar Kültür Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Başkanı Alina Parasey Göçer’e koordineli çalışmaları ve kapsamlı yardımları için çok teşekkür ederiz.” ifadelerini paylaştı.

Daha sonra heyet tarafından Konya Kırım Türkleri Yardımlaşma Derneğine bir ziyaret gerçekleştirildi. Kırım Türkleri Kültür ve Yardımlaşma Derneği Konya Şubesi Başkanı Mustafa Sırrı Demirel ziyarete ilişkin QHA’ya yaptığı açıklamada, Büyükelçi Bodnar’a bir Kırım Tatar kalpağı ve Mevlana tabağı hediye ettiklerini belirtti. Büyükelçi Bodnar da Dernek Başkanı Demirel’e, Ukrayna desenleriyle işlenmiş kravat ile Ukrayna motifli tabak hediye etti. Demirel, yaklaşık bir saati aşan dernek ziyaretinin ardından Konya Ramada Otel’deki Ukrayna Derneğinin resim sergisine geçildiğini aktardı.

Demirel, Bodnar ve beraberindeki Ukrayna heyetinin ziyaretinden son derece hoşnut olduklarını ifade ederek, “Özellikle derneğimize yapılan ziyaretten son derece müteşekkir kaldık, sevindik. Kendileri de dernek yönetimimizi, büyükelçiliği ziyaret etmeye davet etti.” dedi.