Aksaray Belediye Başkanı Dinçer, Hamidiye'deki Kırım Tatarları ile buluştu

Diaspora
Ömer Kaya
18 Ocak 2020, 01:31
Ömer Kaya
18 Ocak 2020, 01:31

Aksaray Belediye Başkanı Evren Dinçer, mahalle meclisi toplantıları kapsamında Kırım Tatarlarının yoğun olarak yaşadığı Hamidiye’yi ziyaret etti.

Belediye Başkanı Dinçer, Kırım Derneği Aksaray (Hamidiye) Şube Başkanı Rıdvan Çağlayan ve dernek yönetimi ile görüşerek, iştişarelerde bulundu. Dernek yönetimi, Başkan Dinçer’e Hamidiye ve Kırım Tatarları hakkında bilgiler verdi. Dernek yönetimi, bölgede Kırım Tatarlarının yoğun olarak yaşadığını ifade ederek, Başkan Dinçer’e, Hamidiye’de Kırım kültürünün yaşatılması ve buna yönelik atılacak projelerini sundu.

KIRIM TATAR MİLLİ HAREKETİNİN EFSANEVİ İSMİ VECİYE KAŞKA’NIN ADININ VERİLDİĞİ AKTİVİTE MERKEZİ

Öte yandan, mahalle toplantısı ile ilgili Kırım Derneği Aksaray Şube Başkanı Rıdvan Çağlayan’ın, Veciye Hatun Kadın Aktivite Merkezinin isminin aslına uygun olarak “Kırımlı Veciye Kaşka Kadın Aktivite Merkezi” olarak değiştirilmesi konusunda desteklerinden dolayı Belediye Başkanı Evren Dinçer’e, ekibine ve buna onay veren Belediye Meclisi Üyelerine teşekkürlerini bildirdiği öğrenildi. Ayrıca, mahalle toplantısı kapsamında Aksaray Belediye Başkanı Evren Dinçer’in Kırım Tatarlarının yaşadığı Kırımlı ve Bahçesaray Mahallerini ziyaretinde, muhtarlar Adil Kara ve Yaşar Partal ile dernek başkanı Rıdvan Çağlayan’dan mahalle hakkında bilgi aldığı ve sorunları dinlediği bildirildi. Başkan Dinçer’in halkın taleplerini yerinde dinleyerek, çözüme kavuşturulması için talimat verdiği öğrenildi.

Öte yandan, ziyarette “Kırımlı Veciye Kaşka Kadın Aktivite Merkezi’ni” ziyaret ederek, merkezde faaliyet gösteren hanımların yaptığı el işi eserlerini incelediği kaydedildi.