Ankara’da bir Kırım Tatar köyü: Ballıkpınar

Video
Aydın TaşQHA Türkçe Yayın Yönetmeni
23 Ekim 2020, 05:30
Aydın TaşQHA Türkçe Yayın Yönetmeni
23 Ekim 2020, 05:30

Ballıkpınar, Ankara’nın Gölbaşı ilçesine bağlı 54 mahalleden biri. Bu köy, Kırım’ın Rusya tarafından ilk işgalinden sonra Kırım’ı terk etmek zorunda kalıp Romanya’ya yerleşen oradan da 20. yüzyılın başında Türkiye’ye göç eden Kırım Tatarları tarafından kuruldu. Ballıkpınar, kendine özgü yapılış ve sokak planı ile cumhuriyetin ilk yıllarında “örnek köy” statüsü kazandı.

Bu sene köyde, kırsal kalkınmayı hedefleyen Balköy Projesi yürütülmeye başladı. Ankara Kalkınma Ajansının “Kırsalda Ekonomik Faaliyetlerin Çeşitlendirilmesi Mali Destek Programı” çerçevesinde desteklenen proje kapsamında eko-turizme yönelik bir uğrak yeri oluşturulması hedefleniyor.

Gölbaşı Kaymakamlığı, Gölbaşı Belediyesi ile Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi iş birliğinde gerçekleştirilen projenin tanıtım ve açılış toplantısı bugün Ballıkpınar Mahallesi’nde yapıldı. Toplantıya Gölbaşı Kaymakamı Tülay Baydar Bilgihan, Gölbaşı Belediye Başkanı Ramazan Şimşek, Hacı Bayram Veli Üniversitesi Turizm Dekanı İrfan Yazıcıoğlu, Ballıkpınar Muhtarı Yılmaz Akbay ve davetliler katıldı.

Haberin tamamını okumak için…