Türkiye'nin Kıyiv Büyükelçiliği Hukuk Danışmanı Evren Damyan göreve başladı

Güncel
Ayyıldız Huri Kaptan
03 Temmuz 2021, 16:56
Ayyıldız Huri Kaptan
03 Temmuz 2021, 16:56

Ukrayna’da ilk kez Türkiye’nin Kıyiv Büyükelçiliği bünyesinde Hukuk Danışmanlığı Birimi açıldı. Ukrayna Türk toplumunun yakından tanıdığı, QHA yazarı, ASELSAN’ın Ukrayna Avukatı, hukukçu Evren Damyan Türkiye’nin Kıyiv Büyükelçiliği Hukuk Danışmanı olarak göreve başladı.

Türkiye’nin Kıyiv Büyükelçiliği, görev bölgelerinde yaşayan vatandaşlara verilen hizmetin kalitesinin arttırılması amacıyla, konsolosluk işlemleri dışında kalan tüm hukuki konularda danışmanlık hizmeti vermek üzere Büyükelçilik bünyesinde Hukuk Danışmanlığı Birimi kurulduğunu duyurdu. Büyükelçilik 1 Temmuz 2021 tarihinde konuya ilişkin yayımladığı duyurusunda, “Hukuk Danışmanımız, vatandaşlarımıza Ukrayna’da karşılaştıkları hukuki sorunlarla ilgili mevzuat ve izlenebilecek yöntemlere dair bilgi ve tavsiyelerde bulunacaktır. Söz konusu hizmet ücretsiz olacaktır. Hukuk Danışmanımıza + 380 63 045 1453 no’lu telefondan ulaşabilirsiniz.” ifadelerine yer verdi.

UKRAYNA’DA İLK: BÜYÜKELÇİLİK BÜNYESİNDE HUKUK DANIŞMANLIĞI BİRİMİ AÇILDI

Ukrayna’da ilk kez Türkiye’nin Kıyiv Büyükelçiliği bünyesinde açılan Hukuk Danışmanlığı Biriminde ise Ukrayna Türk toplumunun yakından tanıdığı, QHA yazarı, ASELSAN’ın Ukrayna Avukatı, Ukrayna’da Yolsuzluk ve Rüşvetle Mücadele alanında yüksek lisans eğitimi almış hukukçu Evren Damyan, Hukuk Danışmanı olarak göreve başladı. Evren Damyan, yeni görevine ilişkin QHA’ya yaptığı bilgilendirmede, bu birimin dünyada birçok ülkede bulunduğunu, Ukrayna’da da ilk kez açıldığını belirterek görev tanımının Türkiye’nin Kıyiv Büyükelçiliği Hukuk Danışmanı olduğunu ifade etti.

Öte yandan Büyükelçilik Hukuk Biriminin dünyada 37 ülkede var olduğunu aktaran Damyan, şunları kaydetti:

“Ukrayna’da ilk kez Hukuk Danışmanlığı Birimi açıldı. Dışişleri Bakanlığı tarafından görevlendirilen hukuk danışmanları o ülkedeki gerekli konu ile ilgili mevzuat, kanun, tavsiye ve önerilerde bulunmakla görevlidir. Örneğin, bir vatandaş hukuki bir durumunu sormak için yahut konunun mevzuata uygunluğunu öğrenmek için elçilikten randevu alıp bunları sorup öğrenebilir. Görevimiz bu anlamda vatandaşa hukuki olarak nasıl bir adım atması gerektiği yönünde önerilerle ve tavsiyelerle doğru bir şekilde yönlendirmektir. Ancak bu, danışan vatandaşın davasını alıp davasına katılmak değildir. Tüm dünyadaki hukuk danışmanlarının, müşavirlerinin görevi bu şekildedir.”

EVREN DAMYAN KİMDİR?

Avukat Evren Damyan, lisans eğitimini Anadolu Üniversitesi Hukuk Fakültesi ile Kıyiv’deki MAUP Uluslararası Hukuk Fakültesi’nde tamamlayarak mezun oldu.. Ardından Kıyiv’de Yolsuzluk ve Rüşvetle Mücadele alanında yüksek lisans eğitimi aldı. Aynı zamanda QHA Yazarı olan Evren Damyan, ASELSAN’ın resmi Ukrayna avukatıdır. Evren Damyan, 1 Temmuz 2021 itibarıyla Türkiye’nin Kıyiv Büyükelçiliği hukuk danışmanı olarak göreve başladı.