Tarayıcınız güncel değil

Site Javascript ve Cookies desteği gerektiriyor

Siteden en iyi şekilde yararlanmak için aşağıdaki tarayıcılardan birini indirip kurun:

MENÜ
Follow us
17 Ekim 2021 - 23:08
#
19 Nisan 2019, 12:39

Türkmen Davası

Güngör Yavuzarslangyavuzarslan@qha.com.tr

Irak Türkleri Türkiye dışında var olma mücadelesi veren soydaşlarımız. ‘’Mum Kimin Yanan Kerkük’’ ise doğup büyüdükleri topraklarda felaketler yaşayan Irak Türklerin sessiz çığlığını bize duyurur:

‘’Yıktılar kalamızı
Sürdüler balamızı
Daha can boğazdayken
Çektiler salamızı
Ah Kerkük yüz ah Kerkük
Her zaman yüz ağ Kerkük
Ölseydim düşmeseydim
Men senden uzak Kerkük
Elinde yad elinde
Öt bülbül yad elinde
Bir diyar mezar olsun
Kalmasın yad elinde
Can Kerkük canan Kerkük
Her söze kanan Kerkük
Kalıp da yardan uzak

Mum kimin yanan Kerkük.’’

BİZİM TÜRKMENLER

Bizde Türkmen sihirli bir kelimedir. Orada Türkmenler var dediğimizde alttan mehteran vururken fona da diriliş müziği koyarlar. Alan pratiğinde ise elinde gücü olmayan Irak’ta yaşayan eğitimli 2 milyon 750 bin Türkmen. Analistlerin ve google yorumcularının her seferinde sayılarını düşürdüğü ilk olarak kağıt üzerinde yok edilmeye çalışılan Bizim Türkmenler.”

Sayfalara yazılacak söz var. “Ama bir Türkmen davası var, bir Türkmenlerden geçinenler var bir de geçinenlerden geçinen gereksizler…”

“GÖKBAYRAĞIN GÖLGESİNDE TOPLANMA ZAMANI”

Bugünlerde Irak Türkmen Cephesi ve Türkmen kurumlarında değişim yaşanıyor. Yeni isimler “metal yorgunluğu” olan isimlerin yerini yenileri alıyor. Damarlarındaki asil kanında ‘’Türkmenliğini’’ iliklerine kadar yaşayanlara görev düşüyor.

Irak gibi zor bir ülkede şucu-bucu olmadan “TÜRK” olarak “gökbayrağın” gölgesinde toplanma zamanı. Irak’ın devlet birliğini savunan Türkmenler ABD ile İran’ın bölgesel güç mücadelesinin ortasında sıkışıp kalmamalıdır. Türkiye açısından Irak kuzeyinde halen faaliyetlerine devam eden PKK, FETÖ ve DEAŞ gibi terör örgütlerinin varlığı ile gayrimeşru referandum sürecinde ayyuka çıkan tablo düşünülürse BEKA açısından kalpleri Türkiye için atan Türkmenler daha çok desteklenmelidir.Şunu asla unutmayalım bugün İstanbul’da boğaza karşı ‘’Ne Mutlu Türküm Diyene’’ deriz, Bakü’de Hazar’ın kenarında göğsümüzü gere gere ‘’BEN TÜRKEM’’ deriz.

Yine diğer Türk diyarlarında bağımsız bayrakların gölgesinde haykırırız.Ama Türklüğün Ortadoğu ateşi ile Kerkük toprağında harmanlandığı yerlerde ‘’MEN TÜRKMENEM’’ demek yaşadığımız asra en anlamlı mesajdır.

Yazarın diğer düşünceleri

Diğer yazarlar