Tarayıcınız güncel değil

Site Javascript ve Cookies desteği gerektiriyor

Siteden en iyi şekilde yararlanmak için aşağıdaki tarayıcılardan birini indirip kurun:

MENÜ
Follow us
28 Kasım 2021 - 22:48
#
19 Ekim 2021, 20:21

Türk olmak…

Dr. E. Alb. Yaşar ErtürkEmekli Albay, Türkiye Cumhuriyeti Tarihi alanında Master ve Doktora yaptı. Üniversitelerde Yrdc. Doç ünvanıyla çalıştı. Yayınlanmış kitapları ve makaleleri mevcut. POLONIA MAIOR ORIENTALIS Dergisi Bilim Kurulu üyesidir. Almanca bilmektedir.y.erturk.65@gmail.com

Tıpkı insanlar gibi milletlerin de bir kaderi var. Türkün kaderinde üç özellik öne çıkar;

Birincisi; sanki sadece savaşarak var olmak zorunda olmaları,

İkincisi; şahadete rağmen başkasının hükümranlığını kabul etmemeleri,

Son olarak da; hakim olmak, hükümran olmak veya hükmetmektir.

İslamiyet Öncesi Türk Tarihi - Mühendis Beyinler

4 bin yıl önce ta Ötüken’den (veya daha eski) çıkarak, Avrupa’nın ortasına, Afrika’nın kuzeyine yayılan, yüzyıllarca; Çin’in, Rus’un, İran’ın, Arapların ve Avrupalının yoğun ve kesintisiz kültür asimilasyonuna maruz kalan ama yine de varlığını sonsuza kadar kuruyacak olan millettir TÜRK.

Başına efendi kabul etmeyen ve hatta kendisi bizatihi efendi olandır TÜRK.

Türk olmak; İspanyolların soykırıma uğrattığı Yahudi’ye kucak açmak, Fransa Kralı Birinci Fransuva’u esaretten kurtarmak için para ve donama göndermek, Ruslardan kaçan Polonyalılara Polonezköy’ü tahsis etmek, Amerika’ya Afrikalı köleleri götüren gemileri yakalayarak, köleleri serbest bırakmak ve bir millet olmayı Osmanlıya borçlu olan Yunanın varlığını ve inancını yaşamasına müsamaha göstermektir.

Türk olmak; asalet, ciddiyet, yüksek ahlak ve en önemlisi ise adalet dağıtmaktır. Savaşta esiri infaz etmemek, yaralı düşmanı kendi askerinden önce tedavi ettirmek, aman dileyene el kaldırmamak, kuru ekmeğini paylaşmaktır.

Türk olmak; Balkanlarda yaşayan milletlerin sığınağı, Rus’a savaş açan Kafkasyalıların umudu, kendilerinde türeyen satılmış diktatörlerin zulmü altında inleyen Arap’ın beklediği kurtarıcı, Pakistan’da, Afganistan’da ve daha nice uzak diyarlarda dünyanın efendileri olduğunu sananlara kafa tutan bu millet için arşa kaldırılan ellerin ve dudaklardan dökülen dualarının sahibi olmaktır.

Dikkat çeken proje: 'Türk Dünyası Vatandaşlığı' - YeniDönem Gazetesi

Türk olmak, Balkanlarda; Boşnak, Arnavut, Pomak, Gagavuz, Tatar, Macar. Kafkasya’da; Çerkez, Çeçen, Abhaza, Gürcü. Rusya’da; Başkır, Yakut, Dolgan, Çavuş, Karaçay, Hakas, Tuva. İran’da; Azeri, Türkmen. Irak’ta; Kürt, Türkmen. Ortadoğu’da; Arap olmaktır.

Türk olmak; Azeri, Kırgız, Türkmen, Kazak, Özbek, Tatar, Uygur, Gagauz değildir. Sadece “TÜRK OLMAKTIR…”

Bizi tarihten silemediniz, yedi düvel ile dört bin yıldır savaşarak yaşadık. Altı devlet bir o kadar otonom yapıda toplam 300 milyon Türk’ü yok edemediniz. Bizim kaderimizde gömdüğümüz ama bilenmiş savaş baltaları var, Allah’ın inayeti ile yine tarihi biz yazacağız.

Sanat Tarihi Platformu

Dünya tarihi için 100-200 yıl kısa sürelerdir. Bu gün Türk’ü hançerlemek isteyenler dün de vardı. MS.732’de Bilge Kağan Orhun Anıtı’na “Üstte gök basmasa, altta yer delinmese, Türk milleti, ilini, töreni kim bozabilecekti? (Çinliler) altını, gümüşü, ipeği ve ipekli kumaşları güçlük çıkarmaksızın öylece veriyorlar. Çin halkının sözü tatlı, ipek kumaşı yumuşak imiş. Tatlı sözlerle ve yumuşak ipekli kumaşlarla aldatıp uzaktaki halkları böylece (kendilerine) yaklaştırırlar imiş. (Bu halklar) yaklaşıp yerleştikten sonra o zaman fesatlıklarını o zaman düşünürler imiş” yazdı.

Ulu Kağan bu günü görmüş değil mi dostlar…

Yazarın diğer düşünceleri

Diğer yazarlar