Tarayıcınız güncel değil

Site Javascript ve Cookies desteği gerektiriyor

Siteden en iyi şekilde yararlanmak için aşağıdaki tarayıcılardan birini indirip kurun:

MENÜ
Follow us
5 Aralık 2021 - 18:00
#
01 Ağustos 2021, 15:28

Terör Örgütünün Alternatif Taktikleri

Dr. E. Alb. Yaşar ErtürkEmekli Albay, Türkiye Cumhuriyeti Tarihi alanında Master ve Doktora yaptı. Üniversitelerde Yrdc. Doç ünvanıyla çalıştı. Yayınlanmış kitapları ve makaleleri mevcut. POLONIA MAIOR ORIENTALIS Dergisi Bilim Kurulu üyesidir. Almanca bilmektedir.y.erturk.65@gmail.com

PKK terör örgütü çok net bir şekilde sahada kaybetmiştir.

Türkiye’nin son on yılda ulaştığı teknik kapasiteye paralel olarak, terörü kendi sınırları ötesinde karşılama ve yok etme stratejisi uygulanırken, artık PKK terör örgütünün omurgasının kırıldığını söyleyebiliriz.

“ASIL SORUN…”

Mao’nun uzun yürüyüş öncesi söylediği “gerilla (terörist) balığa, halk ise denize benzer, deniz varsa balık yaşar” yani halkın desteği varsa terör örgütleri yaşamaya ve eylem yapmaya devam ederler. Eğer bölgesel veya genel olarak halkın desteği varsa, hangi devlet olursa olsun kamu gücü ile elinde silah olan ve devleti tehdit eden unsurları temizledikçe bunların yerini yenileri alacaktır. Asıl sorun halkın desteğini kesmek ve terör örgütlerini marjinalleştirmekten geçer.

İşte Türkiye’nin geldi nokta tam da burasıdır.

Her yıl binlerce kişinin katıldığı PKK terör örgütüne geçen yıl sadece 130 kişi katıldı ki bu sayının yarısı yurtdışında yaşayanlardan oluşmaktadır.

TERÖR ÖRGÜTÜNÜN YOK OLMAMAK İÇİN UYGULAMAYA ÇALIŞACAĞI SİNSİ PLAN

PKK terör örgütüne karşı sağlanan büyük başarıdan söz etmeyeceğim, asıl anlatacağım husus sahada kaybeden terör örgütünün tamamen yok olmamak için uygulamaya çalıştığı/çalışacağı sinsi planları olacaktır.

Sahada burnunu dahi çıkaramayan örgüt, siyasi uzantıları ile hemen barıştan ve siyasi çözümden bahsetmeye başlayacak, gerek Avrupa’da gerekse ülkemizde tüm bağıllarını bu yönde harekete geçirecektir.

Türkiye bunu denedi “çözüm süreci”

Şehirlerimizin mahalleleri ve ilçelerimiz işgal edildi, devlet otoritesi neredeyse ortadan kalkacaktı, faturası ağır oldu, yüzlerce şehit vererek ve milyarlarca lira harcayarak yenden kamu otoritesini sağlayabildik.

TERÖR TAKTİĞİ: “GEÇMİŞTE YAPTIĞI GİBİ TURİZM BÖLGELERİNDE ORMAN YANGINLARI ÇIKARACAKTIR”

PKK, barış ve siyasi çözüm söylemlerini daha güçlü dillendirerek, varlığını ikama etmeye çalışacaktır. Yeniden belli bir etnik yapının fiilli desteğini almak için, Kürtlerin etnik ayrıma tabi tutulduğu propagandası ile kendi kadrolarına ve yine kendi siyasi destekçilerine karşı kanlı eylem yaparak, bunu da devlete yıkacaktır.

Büyük şehirlerde siyasi yürüyüş, barışçıl eylem veya ses getirici kendi önemli şahıslarına karşı suikast yaparak, tabanını konsolide etmeye çalışacaktır.

Turizm bölgelerinde eylemler yaparak, Türkiye’nin turizm kapasitesine zarar vermeye çalışacaktır.

Geçmişte yaptığı gibi turizm bölgelerinde orman yangınları çıkaracaktır.

“SAHADA KAYBEDEN PKK, ULUSAL VE ULUSLARARASI ALANDA KOYUN POSTUNA BÜRÜNECEKTİR”

Batı kamuoyunda Kürtlerin ezildiği ve ayrıma tabi tutulduğu propagandasına hız verecek, insan hakları örgütlerini olumsuz anlamda Türkiye’ye yönlendirecektir.

Sahada kaybeden PKK ulusal ve uluslararası alanda koyun postuna bürünecektir.

Tarih tekerrür etmemeli, PKK terör örgütünün bu bilindik taktiklerine hazırlıklı olmak zorundayız.

Devlet aklı her alanda işlemeli çünkü bu ülkenin geriye dönme lüksü yoktur.

Bu aziz millet yeterince bedel ödemiştir.

Yazarın diğer düşünceleri

Diğer yazarlar