Tarayıcınız güncel değil

Site Javascript ve Cookies desteği gerektiriyor

Siteden en iyi şekilde yararlanmak için aşağıdaki tarayıcılardan birini indirip kurun:

MENÜ
Follow us
29 Mayıs 2022 - 01:51
#
23 Mart 2022, 18:31

Savaş karşıtı Ruslara selam olsun!

Prof. Dr. Sezai ÖzçelikÇankırı Karatekin Üniversitesi, Uluslararası İlişkiler Bölümü öğretim üyesi.sezaiozcelik@qha.com.tr

Şubat ayında başlayan Ukrayna’nın Rus işgalinden itibaren Rusya Federasyonu’nda savaş karşıtı gösteriler oldu. Örneğin, OVD-Info isimli izleme grubunun rakamlarına göre 7 Mart tarihinde Rusya’da 69 şehirde yapılan savaş karşıtı gösterilerde 4,888 kişi gözaltına alındı. Moskova’da gözaltına alınanların sayısı, 2,319. Rus yetkililer, Ukrayna savaşını özel operasyon olarak tanımlasa da askeri sansür ve baskı rejiminden dolayı bilgi akışı yeterli değil. Rusya İçişleri Bakanlığı sözcüsü Irina Volk’a göre, Moskova’da ve St. Petersburg’da 750 kişi gözaltına alındı.

Savaş karşıtı gösterilerine katılanlar “Savaşa Hayır” (нет войны) ve “Yazıklar Olsun” (позор тебе) sloganları attılar.  Rusya’nın en doğusundaki kent olan Vladivostok’ta 100 kişi gösteri yaparken 15’i gözaltına alınarak polis merkezine götürüldü.

Moskova’da yapılan 6 Mart Pazar günü yapılan gösteriler birçok muhalif grup tarafından organize edildi. Navalnıy taraftarları Kremlin’in karşısında yer alan Manege Meydanı’nda, feminist ve solcu gruplar Üç İstasyon Meydanı’nda ve başka gruplar Puşkin Meydanı’nda buluşarak savaş karşıtı gösteriler yaptılar. Savaşın başlamasının ardından tüm muhalif sesler kesildiği için daha gösteriler başlamadan muhalif grupların liderleri gözaltına alınarak gösterilerin etkisi azaltılmaya çalışıldı. Bu yüzden muhalif gruplar, Telegram gruplarından organize olarak merkezi olmayan sistemle gösterileri düzenlemeye çalıştılar.

Kızıl Meydan ve Kremlin çevresi Rus çevik kuvveti ve metal bariyerlerle çevrilerek tedbirler alınmış. Birçok Rus polisi kar maskesi takarak hem Moskova soğuğundan korunurken hem de bu tür gösterilerde avantaj olan tanınmamak için kamuflaj olarak kullanıyor. Gözaltına alınan gösteriler polis minibüsleri yetersiz kalınca belediye otobüslerine dolduruluyor. Moskova’nın soğuğunda gözaltında alınan yüzlerce gösterici otobüsler gelinceye kadar saatlerce ayakta bekletiliyor. Rus polisi, 34 göstericiyi gözaltına alırken yumruk atma, tekme atma, dövme ve elektrikli silah kullanma gibi aşırı güç gösterisinde bulundu. Moskova’nın banliyösü olan Brateevo polis merkezinde gözaltına alınan feministlere polisler işkence yapıldığını ses kaydı ile almışlar.

https://www.youtube.com/watch?v=dN1EkA14y6Q adresinden ses kaydını Rusça dilinde ve İngilizce altyazılı dinleyebilirsiniz.

Alexandra Kaluzhskikh adlı kadın göstericiyi polisler yumruklarken kaydın 3.19 bölümünde polis memuru aynen şunu söylüyor:

“Putin bizim tarafımızda. Sen Rusya’nın düşmanısın. Sen halk düşmanısın. Biz seni burada s****. Bunu olmuş bil. Bunu yapınca maaşımıza ikramiye alacağız.”

Bu gösterilerden ilk kez gözaltına alınırsanız 15 bin ruble (2 bin TL) para cezası alıyorsunuz. İkinci kez gözaltına alınma 30 gün idari tutuklama ve 300 bin ruble (41 bin TL) ceza veriliyor. İki kez idari tutuklama cezası sizi hapishaneye göndermelerine yol açabiliyor.  OVD-Info gibi insan hakları izleme kuruluşları gözaltına alınanlara hukuki destek sağlıyor. 25-30 kişilik gruplar halinde gözaltına alınanlar Telegram gruplarında iletişim kurarken 1 kişi OVD-Info ile iletişime geçmekle görevlendiriyor. Rus polisi hukuksuz birçok uygulama yapıyor. Örneğin Kızıl Meydan çevresinde dolaşanların telefonlarını şifrelerini açıp mesajlarını okuyorlar. Göstericiler de gözaltına alınır alınmaz Telegram ve Signal gibi uygulamaları ve telefonlarındaki fotoları siliyorlar. Pazar günleri turistlerin dışında normal Rus vatandaşlarının Kızıl Meydan’da olması gözaltına alınmak için yeterli oluyor.

 (https://www.opendemocracy.net/en/odr/moscow-anti-war-protest-6-march-russia/ )

Birçok savaş karşıtı Rus, gözaltına alınma dışında işini de kaybediyor, üniversiteden atılıyor ve öğretmenlik ya da doktorluk mesleği son buluyor. Bu açıdan gösterilere katılan savaş karşıtı Ruslara buradan selam olsun demek gerekiyor. 24 Şubat-6 Mart arası yapılan gösterilerde 13,583 Rus vatandaşı gözaltına alınmış.

Türkiye’de ise Kırım Türkleri Kültür ve Yardımlaşma Derneği ile Ukrayna Derneği iş birliği ile Ankara’da yapılan savaş karşıtı gösterilere Ulus Atatürk Anıtı önünde her Cumartesi katılım sağlanmaya çalışılıyor. Ben de iki kere katıldım. Ayrıca Türk Akademisyenlerin Açık Mektubu’na imza atanların sayısı 23 Mart tarihi itibariyle 160’ı bulmuş durumda.

https://crimeanstudiesnetwork.org/2022/03/19/turk-akademisyenlerinden-acik-mektup/ adresinden imza metnine ve imza linkine ulaşılabilir.

Türkiye’de 180 bin akademisyenden sadece 160 tanesi imza atıyorsa 13 bin Rus vatandaşının 2 bin TL ödeyeceği belki 41 bin TL ödeyeceği hatta hapse gireceği savaş karşıtı gösterilere katılmasına sadece saygıyla eğilmek gerekiyor. Kendi halkının bile bu haksız savaşa karşı çıkmasına karşılık Avrasyacılık, Sosyalizm, Batı karşıtlığı sosuyla yoğrulmuş akademik dünyamızdan özellikle Türk dünyası konusunda hassasiyetleri olanların Kırım Tatarları ve Ukrayna halkını desteklememesi üzücüdür.

Yazarın diğer düşünceleri

Diğer yazarlar