Tarayıcınız güncel değil

Site Javascript ve Cookies desteği gerektiriyor

Siteden en iyi şekilde yararlanmak için aşağıdaki tarayıcılardan birini indirip kurun:

MENÜ
Follow us
16 Ekim 2021 - 09:06
#
20 Eylül 2021, 12:40

Sahte Duma Seçimleri

Prof. Dr. Sezai ÖzçelikÇankırı Karatekin Üniversitesi, Uluslararası İlişkiler Bölümü öğretim üyesi.sezaiozcelik@qha.com.tr

17 Eylül Cuma günü başlayan ve 19 Eylül Pazar günü sona eren Rusya Duma seçimleri tartışılmakta. Birleşik Rusya partisinin 450 koltuktan 334’ün altına düşmesi Putin’in zora sokacaktır. Duma seçimleri bitmesinin ardından gelen ilk sonuçlar beklendiği gibi Birleşik Rusya Partisi’nin seçimin kazandığını gösterdi. 2016 seçimlerinde yüzde 56 oy alan Putin’in partisi bu seçimde kaybına uğrayarak TASS haber ajansına göre saat 09.36 itibariyle oyların yüzde 80’i sayılmasına göre yüzde 49 oy alacak. Komünist Partisi yüzde 19, Liberal Demokrat Parti yüzde 7,5, Adil Rusya Partisi yüzde 7 ve Yeni İnsanlar yüzde 5 oy almış görünüyor. Seçime katılma oranı yüzde 45’ler civarında gözükmekte. Bu arada yaklaşık 2 milyon kişi online oy kullanmış durumda (https://tass.com/politics/1339857 ). Sandık çıkışında yapılan anketlerde INSOMAR’a ve RIA haber ajansına göre, Birleşik Rusya yüzde 45 oy alacak.

68 yaşındaki Putin’in partisi Rus Parlamentosu Duma’da kontrolü elinde tutacak fakat Rus halkının desteği azalmakta. Birçok seçime gözlemci gönderen Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı (AGİT) Rusya’nın aşırı yasaklamaları yüzünden Rus Duma seçimlerine gözlemci göndermedi. Golos gibi bağımsız seçim gözlem grupları kapalı seçim zarflarının saklanıp seçim sandıklarına atılması ve seçim sandıklarının korunmasında gevşek tedbirler alınması gibi seçime gölge düşürecek olayları rapor ettiler. Medyada aynı kişinin birkaç seçim sandığında oy kullanması olarak bilinen atlıkarınca oylaması Moskova ve St. Petersburg’da sık sık görüldü. Rus Seçim Komisyonu 14 bölgede 7,465 oyu geçersiz sayması buzdağının görünen kısmı. Bunun yanında Ruslara özgü şu olayı da kayda geçirmek gerekiyor. Yabloko Partisi’nden seçime katılan 65 yaşındaki Boris Lazareviç, St. Petersburg Şehir Konseyi seçimlerinde kendi adı ve soyadının aynısı adayın Birleşik Rusya Partisi’nden oy pusulasında yer almasına şaşırmış. Yaptığı araştırma sonucunda haftalar önce Birleşik Rusya adayının adı ve soyadını değiştirerek seçimlere katıldığını tespit etmiş. Buradaki amaç seçmenlerin aklını karıştırmak olduğunu belirten Lazereviç kendisinin güçlü aday olmasından Rus yetkililerin korktuğundan bu yola başvurduklarını dile getirmiş (https://www.euronews.com/2021/09/18/russia-votes-vladimir-putin-s-russia-united-party-set-to-hold-majority-despite-low-popular ).

Navalni’nin Akıllı Oylama akılı telefon uygulaması Ruslara oylarını akıllıca kullanmalarıyla Birleşik Rusya Partisi’nin bazı seçim bölgelerinde kazanmasını engellemeye yönelik çabası Kremlin’in Apple ve Google baskı yapmasıyla seçimden birkaç gün önce App Store uygulamasından silindi. Bu seçimler, 2024 Rusya Başkanlık Seçimleri öncesi Putin’in gücünü göstermesi açısından önemli.

Kırım’daki seçimlerde yüksek oy almak için Rusya’nın işgal ettiğini Ukrayna’nın Donetsk bölgesinden binlerce Rus, Kırım’a oy vermek için getirildi. 2016 Duma seçimlerinde Kırım’ın işgal edilmesi sonucu Putin’in partisinin oy oranının arttırmıştı. Fakat bu sefer Rus seçmenler Putin’e yüzde 50’nin altında oy verdi ve katılım oranı da yüzde 45’lerde kaldı. Aslında Batı’nın Rusya karşı politikasını sertleştirmek adına Duma seçimlerini tanımamalıdır. Avrupa Birliği demokrasi taraftarı güçleri Rusya’da desteklemeye devam etmelidir. Rusya gerçek demokrasi olabilir. Batı ülkeleri küresel güvenlik, iklim değişikliği, barış inşası ve silahsızlanma gibi konularda Moskova yönetimiyle işbirliği yapabilir. Fakat insan hakları, demokrasi, hukukun üstünlüğü gibi konularda Kremlin’e baskı yapmaya devam etmelidir. İşbirliği yapılacak alanlar için Batı’nın insan hakları ve demokrasi gibi temel değerleriyle ilgili konularda taviz vermemesi gerekir. Kremlin ile masada görüşme yapmak için ön şart olarak dış politikada Putin’in saldırgan davranışlarına son vermesi ise iç politikada muhalefete nefes alma olanağı sağlamayan baskıcı rejim anlayışından vazgeçilmesi olmalıdır.

AGİT ve Batı’nın alabileceği en önemli karar, Rus Duma seçimlerini tanımamak ve Avrupa Konseyi Parlamenter Meclisi’ne (AKPM) Rus parlamenterden sadece muhalefet partilerden gelen parlamenterleri kabul etmemek olmalıdır. Hatta sahte Duma seçimlerinden seçildiği iddia edilerek AKPM Kırım’dan gelebilecek herhangi bir sözde Rus milletvekiline vize verilmemeli ve AKPM binasına alınmamalıdır. Hatta bu sözde Avrupa Konseyi Parlamentosuna gelecek sözde Rus milletvekili boykot edilmeli ve konuşması şiddetsizlik stratejisi çerçevesinde engellenmelidir. Kırım’da oy kullanan 1,5 milyon Rus ile Donetsk ve Luhansk bölgesinden Kırım’a oy vermek için getirilen Rusların oyları geçersiz sayılmalıdır. Navalni gibi ana muhalefet partisinin hapiste olduğu, diğer muhalefet liderlerine baskıların yapıldığı ve politik suikast ile Rus politikacıları öldüren Rus rejimine verilebilecek en iyi cevap bu olacaktır. Bağımsız medyanın olmadığı, sivil toplumun yok edildiği ve serbest seçimin olmadığı Rusya, demokratik Batı değerlerinin benimsenmesi gerektiği Avrupa Konseyi Parlamenter Meclisi’ndeki Rus milletvekillerinin oy hakkı bir kez daha askıya alınmalıdır. Zaten son iki haftada Kırım’da yaşanan olaylar özellikle Kırım Tatar Milli Meclis Başkan Yardımcısı Neriman Celal dahil 4 Kırım Tatarını gözaltına alması, sözde Rus mahkemesinin 4 Kasım’a kadar tutuklu kalmasına hükmetmesi ve Rusya FSB tarafından Kırım Tatarlarının evlerinin basılması tamamen sahte Duma seçimlerinde Rus halkının kandırmaya yönelik hareket olmuştur.

Yazarın diğer düşünceleri

Diğer yazarlar