Tarayıcınız güncel değil

Site Javascript ve Cookies desteği gerektiriyor

Siteden en iyi şekilde yararlanmak için aşağıdaki tarayıcılardan birini indirip kurun:

MENÜ
Follow us
21 Mayıs 2022 - 14:23
#
26 Ocak 2022, 16:54

Rusya Ukrayna'ya ne zaman saldırır?

Prof. Dr. Sezai ÖzçelikÇankırı Karatekin Üniversitesi, Uluslararası İlişkiler Bölümü öğretim üyesi.sezaiozcelik@qha.com.tr

Putin’in ülkelere savaş açması ile Olimpik Oyunlar arasında doğrudan nedensel ilişki bulunuyor. Tarihin garip bir tesadüfü mü bilinmez ama 2008 yılında Rusya-Gürcistan Yüz Saat Savaşı olduğu sırada Pekin 2008 Olimpik Oyunları’nın açılış töreni yapılmaktaydı.

8 Ağustos 2008 günü Rus Ordusu’nun tankları, Gürcistan sınırlarına girerken Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Amerikan Başkanı George W. Bush (oğul Bush)’un da katıldığı Pekin Yaz Olimpiyatları açılış törenindeydi. 2014 Kırım’ın işgali de yine garip bir tesadüfle Olimpik Oyunlara denk gelmişti. Rusya’nın Soçi kentinde yapılan kış olimpiyatlarının yarattığı iyi niyet; barış ve yumuşak güç söylemi ve uluslararası imajı, Kırım’ın işgaliyle yerle bir oldu. G-8’den dışlanan, BM Genel Kurulu’nda yüz ülkenin oyuyla kınanan Putin, bunu umursamadı. Sovyetler Birliği’nin dağılmasını “Yirminci yüzyılın en büyük jeopolitik felaketi” olarak nitelendiren Putin’in, kısa vadeli somut kazanımlarının, orta ve uzun vadede öngörülen ve öngörülemeyen maliyetler ile zararlara yol açması muhtemel. Olimpiyat ateşinin yandığı her anda Putin’in bir ülkenin toprağına saldırdığını göz önünde bulundursak önümüzdeki birkaç hafta savaş olasılığı daha da artmakta.

PUTİN, PEKİN OLİMPİYALARININ AÇILIŞINA KATILACAK

4 Şubat 2022 Cuma günü Pekin Kış Olimpiyatlarının açılış töreni yapılacak. Amerikan ve Avrupalı politikacılar, Kremlin yönetimini Ukrayna’yı işgal etmemesi yönünde uyarırken belki de Putin’i engelleyen en önemli kişi, Çin Devlet Başkanı Şi Cinping. Rusya lideri Putin, birçok dünya liderinin katılmayacağını bildirdiği 4 Şubat’taki Pekin Kış Olimpiyatları açılış töreninde hazır bulunacağını belirtti.

Ülkesinin dünyadaki süper güç statüsünü göstermek için milyarlarca dolar harcanan açılış törenine Çin lideri, çok önem veriyor. Kızıl Ejderha’nın isteyeceği son şey; Kovid-19 ve Uygur Türklerine soykırım iddiaları sonucu bozulan imajını yenilemek isteyen Şi Cinping’in Kış Olimpiyatları’nın Moskova’nın küresel güvenlik krizi nedeniyle gölgelenmesi.

ÇİN’İN UKRAYNA KONUSUNDA NASIL DAVRANACAĞI BELLİ

2022 yılının sonunda Mao’dan sonra üçüncü kez Çin Komünist Partisi Genel Sekreterliği’ne seçilmek isteyen Şi Cinping, iç politikadaki güçlü imajını da pekiştirme peşinde. Çin ve Rusya’nın kendi ulusal çıkarlarını gerektiren BM Güvenlik Konseyi oylamalarında çekimser kalarak birbirlerini destekledikleri görülmekte. Örneğin, 2014 Kırım’ın Rusya tarafından işgali konusunda Rusya veto hakkını kullanırken Çin çekimser kalarak bir anlamda Putin’e zımni onay vermişti. 15 üyeli Güvenlik Konseyi’nin 15 Mart 2014 tarihli kararını Rusya veto ederken Çin’in çekimser kalması, bu iki ülkenin Ukrayna konusunda nasıl davranacakları konusunda ipuçları verebilir.

Bazı analistler, Çin lideri Şi Cinping’in Putin’le yaptığı telefon görüşmesinde, Olimpik Oyunlar boyunca Ukrayna’yı işgal etmemesini rica ettiğini belirtiyorlar. Çin Dışişleri Bakanlığı sözcüsünün 14 Ocak tarihli açıklaması, geleneksel BM Olimpik Ateşkes kararına atıf yapması dikkat çekici. Bu karara göre, Olimpik Oyunları’nın başlamasından yedi gün önce ve Olimpik Oyunların bitmesinden yedi gün sonrayı içeren günlerde hiçbir silahlı çatışma ve savaşa başvurulmaması gerekmektedir.

PUTİN SALDIRI EMRİNİ NE ZAMAN VERECEK?

Rusya ve Ukrayna kışı, sadece 28 Ocak-20 Mart tarihleri arasında toprağın donması nedeniyle kara askeri operasyonlara olanak vermektedir. Mart ayının sonundan itibaren toprağın ısınmasıyla birlikte çamurlu yollarda Rus tankları ve zırhlı birliklerinin çamura saplanması, Putin’in işgal planlarını sekteye uğratacaktır.

Bu yüzden iki olasılık bulunmakta. Daha önce iki kere yaptığı gibi Putin, ya Olimpiyat oyunlarının başında ya da sonunda saldırı emri verecektir. Büyük olasılıkla 4 Şubat’tan birkaç gün sonra ya da 20 Şubat’tan birkaç gün sonra Putin, Ukrayna’ya saldırı emrini verebilir. En büyük olasılık ise birkaç gün içinde hafta sonu saldırının başlaması ve beş gün içinde Çin liderinin taraflara 4 Şubat Olimpiyatları’nın açılış töreni öncesi ateşkes ilan etmesini talep etmesi.

Yazarın diğer düşünceleri

Diğer yazarlar