Tarayıcınız güncel değil

Site Javascript ve Cookies desteği gerektiriyor

Siteden en iyi şekilde yararlanmak için aşağıdaki tarayıcılardan birini indirip kurun:

MENÜ
Follow us
27 Ekim 2021 - 20:00
#
27 Şubat 2020, 00:01

Kamu Diplomasisi

Av. Evren DamyanHukuk Fakültesi Mezunu. Ukrayna'da Yolsuzluk ve Rüşvetle Mücadele alanında yüksek lisans eğitimi almış hukukçu. QHA yazarı.evrendamyan@qha.com.tr

İki ülke ilişkilerinde lobi çalışmalarının ne kadar kilit bir rol oynayabildiğini genellikle batı ülkelerinde gözlemliyoruz. Lobicilik, yani diğer adıyla kamu diplomasisi, Türkiye Cumhuriyetinin geçmişe göre daha etkin kullandığı ve gelecekte bu etkinliğini daha da artırması için bu alandaki çalışmalarını daha da güçlendirmesi gerekiyor. Türkiye, Ukrayna özelinde, bu ülke ile dostluğunu ve müttefikliğini bu yolla daha da ileriye taşıyabilir. Bunun için Ukrayna’daki Türkiye ile ilişkili sivil toplum kuruluşları katkı sunabilir.

Kamu Diplomasisi

Kamu Diplomasisi, bir devletin, her alandaki ulusal çıkarlarını uluslararası arenada ileri götürmek amacıyla, yabancı ülkelerin halkları nezdinde yürüttüğü faaliyetlerdir. Kamu diplomasisi, uluslararası ilişkilerin en önemli teori ve pratik alanlarından biri. Dünyanın bütün büyük ülkeleri kamu diplomasisi alanında önemli çalışmalar yapıyor. Diplomasi kelimesi, devletler arasında devlet adamları ve diplomatlar aracılığıyla yürütülen temaslar anlamına gelirken, Kamu Diplomasisi kavramı, devletin, ağırlıklı olarak sivilleri, sivil kurumları kullanarak gerçekleştirdiği bir faaliyeti tanımlamak için kullanılır. bir kamu diplomasisi olmadan bir ülkenin politikalarını dünya kamuoyuna doğru bir şekilde anlatması mümkün değil. Türkiye Cumhuriyeti Devletimiz bu alanda önemli çalışmalara imza atıyor. Kamu diplomasisi faaliyetleri, sadece anlatmayı değil aynı zamanda dinlemeyi, sadece bilgi vermeyi değil, geri besleme almayı da içeriyor.

AVRUPA’DA DURUM

Avrupa’da 1960’lı yıllarda işçi gücüyle birlikte Yurt dışındaki vatandaşlarımızın konumları uluslararası ve ikili anlaşmalarla Teminat altına alınmıştır. 1960’lı yıllarının ortalarından itibaren Avrupa’da yaşayan işçilerimizin statüleri Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı platformlarında teminat altına alınmıştır.
1970’li yıllarından itibaren yapılan ek anlaşmalarla Aile birliği anlaşmaların Sivil Toplum kuruluşlarının ortaya çıkmasına sebep teşkil etmiştir.

UKRAYNA ÖRNEĞİ

Ukrayna’da Tarihi Türk Ukrayna birlikteliğine ek olarak 90’lı yılların sonlarına doğru bir çok Vatandaşımız Evlilik ve Ticari nedenlerden dolayı Ukrayna’ya gelmiştir. bu bakımından Ukrayna’da Türk varlığı Avrupadaki Türk varlığından büyük farklılıklar arz etmektedir. Ukrayna Türkleri Aile ve İşletmeleriyle var oldukları için Toplum içerisinde imajları genel manada olumludur. Avrupa’da ise farklı önce işçiler sonra aileleri Türkiye’den geldiği için bu süreç avrupadaki Türk İmajını olumsuz anlamda etkilemiştir.

Bunda Türkiye’de Aile kuran ve sayıları on binleri bulan Ukraynalıların Türkiye’ye olan sempatilerinin büyük katkısı olmuştur. Türkiye Cumhuriyeti Devletimiz son yıllarda profili hemen her alanda yükseliyor. Sağlıktan tekno-kentlere, dış politikadan sanat ve film festivallerine, insani yardım faaliyetlerinden diplomasiye kadar Türkiye bölgesinde ve giderek dünyada isminden en fazla söz edilen ülkelerin başında geliyor. Bireyler, sivil toplum kuruluşları, eğitim kurumları, sanat-kültür çevreleri ve benzer sivil aktörler, Kamu Diplomasisine samimiyet ve inandırıcılık kazandırmak açısından önemli bir role sahiptir.

Bu nedenle yakın bir gelecekte Ukrayna’da bulunan Türkiye kökenli veya ilişkili sivil toplum kuruluşların birlik ve beraberlik oluşturarak, çok daha etkin bir kamu diplomasisi yürütmesini arzuluyorum. Dost ve müttefik iki ülke Türkiye ve Ukrayna’nın gelecekteki ortaklıkları oluşturulacak böyle bir kamu diplomasisiyle daha da pekişecektir.

Yazarın diğer düşünceleri

Diğer yazarlar