Tarayıcınız güncel değil

Site Javascript ve Cookies desteği gerektiriyor

Siteden en iyi şekilde yararlanmak için aşağıdaki tarayıcılardan birini indirip kurun:

MENÜ
Follow us
27 Ekim 2021 - 18:16
#
18 Kasım 2019, 18:28

Kongrenin Ardından...

Ahmet Özayaozay@qha.com.tr

Kıyiv hafta sonu Dünya Kırım Tatar Kongresi (DQTK) İdari Heyet toplantısına ev sahipliği yaptı. Kırım, Türkiye, Ukrayna ve Avrupa’dan gelen Kırım Tatar temsilcileri Kırım’ın gündemindeki konuları ele aldılar.

Bu vesileyle Kırım’dan gelen katılımcılar vatan Kırım’daki atmosferi yansıttılar.

Kırım Müftüsü Ayder Rüstemov dua merasimi ile Kırım Tatar Milli Meclisi Kıyiv binasında başlayan İdare Heyeti Toplantısı, şüphesiz taze bir hava ve yeni ümitlere vesile oldu.

Yüzlerce yıldır süren imha, işgal ve sürgün politikalarına rağmen Kırım Tatar Milleti şükürler olsun Allah’a öz vatanında varlığını sürdürüyor. Ocağını söndürmek isteyenlere rağmen Kırım’da ocağını tüttürüyor. Son yüzyılda binbir badireler atlatmış bu millet, dünyanın neresinde olursa olsun temsilcilerini bir çatı altında toplayabiliyor.

DQTK Başkanı Refat Çubarov, Kırımlı temsilcilere bu kapsamda bir değerlendirme yaptı. Son yapılan toplantıdan bugüne kadar geçen 9 aylık süre zarfında, yapılan etkinlikleri ve içinde bulunulan son durum hakkında katılımcıları bilgilendirirdi. Toplantı gündeminde ağırlıklı olarak Türkiye’deki gelişmeler, Herson bölgesinde yapılacak 1000 ev projesi, Litvanya devletinin 2021’i “Tatar Yılı” ilan etmesi ve Litvanya’da yapılacak Hacı Geray Anıtı konuları da geniş yer tuttu.

Toplantı da meselelerin bir masa etrafında görüşülmesi ve belli bir takvime bağlanması açısından faydalı olurken, yürek burkan bir de sürpriz vardı. Rusya işgali altındaki Kırım’da, Bahçesaray’da kaçırılan Dünya Kırım Tatar Kongresi (DQTK) Yönetim Kurulu üyesi Ervin İbragimov’un ismi de, toplantının yapıldığı masada yer aldı.

Genel olarak birlik ve beraberlik görüntüsü çizilen DQTK yönetim kurulu toplantısında, daha etkin çalışmalar yapılması için üyeler gündem dışı görüş alışverişinde de bulunuldu. Bu kapsamda katılımcılar özellikle Kırım Madalyası ve Kırım Haber Ajansı ile ilgili görüşlerini dile getirdiler.

Dünya Kırım Tatar Kongresi ( DQTK ) genel kurul toplantısı, 8-9 Ağustos 2020 tarihinde Kıyiv’de yapılmasına karar verildi. Bu tarihe kadar neler yapılacak, Ukrayana ve Kırım bağlamında neler olup bitecek sizlere yansıtacağız.

Yazarın diğer düşünceleri

Diğer yazarlar