Tarayıcınız güncel değil

Site Javascript ve Cookies desteği gerektiriyor

Siteden en iyi şekilde yararlanmak için aşağıdaki tarayıcılardan birini indirip kurun:

MENÜ
Follow us
17 Ekim 2021 - 21:49
#
25 Şubat 2019, 19:46

Hocalı Soykırımının 27. yıl dönümü…

Aydın TaşQHA Türkçe Yayın Yönetmeniaydintas@qha.com.tr

Azerbaycan’ın Dağlık Karabağ bölgesinde 27 yıl önce yaşanan Ermeni mezalimi Hocalı Soykırımını 10 yıl önce böyle yazmışım eski gazetemde…

Tam 17 yıl önceydi, 25 Şubat’ı 26 Şubat’a bağlayan gece Ermeni çeteleri, Hocalı’ya girdi. Çocuklar, kadınlar ve ihtiyarlar işkenceyle öldürüldü. Türk dünyası ve Azerbaycan için en acılı günlerden biri o gündü…

Tam 17 yıl önceydi, 25 Şubat’ı 26 Şubat’a bağlayan gece Ermeni çeteleri, Hocalı’ya girdi. Çocuklar, kadınlar ve ihtiyarlar işkenceyle öldürüldü. Türk dünyası ve Azerbaycan için en acılı günlerden biri olmasının yanısıra, insanlık tarihi için de kelimenin tam anlamıyla kara bir sayfa olarak geçti 26 Şubat. İkiyüzlü Batı ise, bu katliamı görmezden geliyor.

1992 Şubatı Azerbaycan halkının tarihine kara harflerle yazıldı. 17 yıl önce Ermeni işgalcileri dünyanın gözleri önünde Hocalı’da katliam yaptı.

10 bin nüfuslu Hocalı’da, olaylar sırasında yaklaşık 3 bin Azeri bulunmaktaydı. O gece Ermeni silahlı birlikleri Hankedin’de bulunan ve komutanlarının çoğu Ermenilerden oluşan 336. Alayın zırhlı silah ve askerlerinin yardımı ile Hocalı kasabasını yerle bir etti.

YABANCI GAZETECİ VAHŞETİ BÖYLE ANLATMIŞTI

Katliama tanık olan bir gazeteci, yaşananları şu şekilde aktarmaktadır: 

“Dağlık Karabağ’ın Hocalı kentinin düşüşünü bir gün boyunca yaşadım. Görüntülerle belgeledim ve video çekimleriyle bir günde bin 300 Azerbaycan Türk’ünün Ermeni çetecilerce öldürülüşünü bütün dünyaya duyurdum. Hocalı katliamı anlatılamaz bir vahşetti. Bütün Azerbaycan şok olmuştu. Ermeni bıçaklarından, kurşunlarından kurtulmayı başaranlar; kadınlar, çocuklar, ihtiyarlar karlı dağlarda tipi altında Agdam’a gelmeyi başardıklarında çoğunun ayakları donmuştu. Bazılarının ayakları ise kangrenden dolayı kesilmişti. Ermeniler vahşetin her türlüsünü sanki ibret olsun, örnek olsun diye yapmışlardı. İhtiyar dedelerin, yaşlı anaların yüzleri jiletlerle doğranmış, genç kadınların göğüsleri kesilmiş, bebeklerin kafa derileri yüzülmüştü. Hocalı ile Agdam arasındaki 12 kilometrelik orman boyunca cesetler dizilmişti.”

Ermeni zalimlerinin yaptığı Hocalı katliamında aralarında 106 kadın, 63 çocuk 70 de ihtiyarın bulunduğu 613 kişi hayatını kaybetti. Aynı zamanda katliam esnasında bin 275 kişi esir alındı. Bunlardan 150’sinin akıbeti halen bilinmiyor.

BATI, SEYİRCİ KALDI !

Bu katliam neticesinde onlarca aile yok edildi. Gelişmelere seyirci kalan Birleşmiş Milletler ve Batılı devletler, Ermenilerin yaptıkları katliamlara ve işgal hareketlerine ciddi bir tepki göstermediler. Ermenilerin, Mayıs 1992’de Nahçıvan’a saldırmalarından sonra Türkiye 1921 Kars Anlaşması çerçevesinde bölgeyi korumak için askerî müdahalede bulunabileceğini açıkladı. Uluslararası toplum, ancak Ermenilerin nüfusu 60 binden fazla olan Kelbecer’e saldırmasıyla harekete geçti. Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi, 822 sayılı kararı ile Ermeni kuvvetlerinin işgal altındaki topraklardan çekilmesini istedi, ancak bu sonuç vermedi. Kararın ardından AGİT bünyesinde arabuluculuk çalışmaları başlatıldı.

BUNLARI 10 YIL ÖNCE YAZDIM!

Buraya kadar okuduklarınız 10 yıl önce yazmışım, soruyorum… Ne değişti? Ne elde ettik, nereye varabildik? Suçlular cezalarını çekti mi? Kayıplarımız bulundu mu?

Yazarın diğer düşünceleri

Diğer yazarlar