Tarayıcınız güncel değil

Site Javascript ve Cookies desteği gerektiriyor

Siteden en iyi şekilde yararlanmak için aşağıdaki tarayıcılardan birini indirip kurun:

MENÜ
Follow us
27 Ekim 2021 - 15:19
#

Doğumunun 120. yılında Prof. Dr. İbrahim Veli Odar

07 Kasım 2019, 12:23
Roza Kurbanrozakurban@qha.com.tr

İbrahim Veli Odar, Ural Dağlarının doğusunda, Kırgız bozkırlarının sınırında bulunan Kızılyar (Troisk) kasabasında tüccar bir ailede dünyaya gelmiştir. 5 yıllık eğitimi kasaba medresesinde aldıktan sonra aile, Çilebe şehrine taşınmıştır. İbrahim Veli orada Rus Fen Lisesi’nde eğitimine devam etmiş, aynı zamanda Latince ve Eski Yunanca dersleri de almıştır. 1917 yılında liseyi tamamladıktan sonra İbrahim Veli Odar, Tomsk şehrinde tıp eğitimine başlamıştır. Ancak iç savaş yıllarında yaşanan kargaşa Tomsk şehrini de etkilemiş, eğitimine İrkutsk şehrinde devam etmiştir. Çok zaman geçmeden İrkutsk şehri Kızılların eline geçmiş ve İbrahim Veli Odar Uzak Doğu’ya kaçmıştır.

Bir süre Çin ve Harbin’de kaldıktan sonra 1921 yılında Odar, Avrupa’ya gitmiş ve Berlin Tıp Fakültesi’nde eğitimine devam etmiştir. Eğitimini tamamladıktan sonra 1926 yılında Alman devlet sınavına giren İbrahim Veli Odar, sınavı pekiyi derece ile geçmiş ve diplomasını almıştır. Almanya’nın çeşitli cerrahi kliniklerinde çalışarak operatör doktor ihtisasını almıştır. İbrahim Veli Odar, 1933 yılında Mancurya’nın Harbin şehrindeki Alman Hastanesi’nde operatör doktor olarak çalışmıştır. 1937 yılında Türkiye’ye gelen Odar önce Cide Hastanesi’nde doktorluk yapmış, daha sonra Kars Devlet Hastanesi’ne atanmıştır. 1943 yılında kalp rahatsızlığından dolayı Ankara Sağlık Bakanlığı Neşriyat şubesine alınmıştır. Aynı yıl Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Anatomi Kürsüsüne Öğretim Görevlisi olarak atanmıştır. İbrahim Veli Odar, 1943 yılının sonunda doçentlik sınavını kazanarak doçent olmuştur. Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesinde 23 yıl hocalık yaptıktan sonra 1969 yılının Temmuz ayında yaş haddinden dolayı emekli olmuştur. Tıp alanında yaptığı çalışmaların büyük çoğunluğu kaynak eser olarak değerlendirilmiştir. Örneğin, “Anatomi” kitabı fakültede ders kitabı olarak okutulmuştur. Söz konusu kitap 1975 yılına kadar 10 baskı yapmıştır. İbrahim Veli Odar, 1934 yılında Harbin’deyken diş hekimi Hatice Agiş ile evlenmiş. Bu evlilikten 2 oğlu olmuştur. Amerika’da ikamet eden büyük oğlu atom fiziği mütehassısi, Almanya’da yaşayan küçük oğlu kimya mühendisidir.

İbrahim Veli Odar, yakınlarının ve öğrencilerinin aklında doğruluk ve dürüstlüğü ilke edinmiş, titiz, çalışkan, samimi ve fedakâr bir şahıs olarak yaşamaktadır. Ruhu şad, mekânı Cennet olsun!

Kaynakça:

1. Çağatay, Saadet, Prof. Dr. Med. İbrahim Veli Odar, Türk Kültürü Dergisi, Sayı 215, s: 91–92, Ankara 1975.

2. Çağatay, Saadet, Prof. Dr. Med. İbrahim Veli Odar, Kazan Dergisi, Sayı 16, s: 49–50, Ankara

Yazarın diğer düşünceleri

Diğer yazarlar