TURKSİD yetkilileri İsmet Yüksel ve İsmail Hacıoğlu: Ukrayna'ya yatırımın tam zamanı!

Haberler
Ayyıldız Huri Kaptan
28 Nisan 2021, 18:43
Ayyıldız Huri Kaptan
28 Nisan 2021, 18:43

Kırım Haber Ajansı (QHA) Türkçe Genel Yayın Yönetmeni Aydın Taş’ın sunduğu QHA Özel-Ramazan Sohbetleri programının canlı yayın konukları, TURKSİD Ukrayna Derneği Başkanı İsmet Yüksel ve TURKSİD Ukrayna Derneği Başkan Yardımcısı İsmail Hacıoğlu oldu. Programda, TURKSİD’in Ukrayna’daki faaliyetleri ile Türk iş adamlarının yatırımları ve projeleri ele alındı. TURKSİD yetkilileri, Ukrayna’nın yatırım iklimine çok müsait bir ülke olduğunu belirterek, Türk iş insanlarının yatırımları için tam zaman olduğunu ifade etti.

Kırım Haber Ajansının hazırlayıp sunduğu Kırım, Türkiye, Ukrayna ve Türk dünyasından konukları ile QHA Özel-Ramazan Sohbetleri programında, Türkiye Ukrayna Romanya Kırım Uluslararası İş İnsanları Derneği (TURKSİD) Ukrayna Derneği Başkanı İsmet Yüksel ve TURKSİD Ukrayna Derneği Başkan Yardımcısı İsmail Hacıoğlu konuk oldu. TURKSİD’in kuruluş amaçları ile bugünkü faaliyet ve projelerinin ayrıntılı şekilde ele alındığı programda, Ukrayna’daki önde gelen yatırım faaliyetlerinden olan Organize Sanayi Bölgesi Projesi örneklendirilerek Türk iş adamlarına yatırım davetinde bulunuldu. Öte yandan Türk iş insanları tarafından yürütülen Organize Sanayi Bölgesi Projesi’ne dair bilgiler veren TURKSİD Ukrayna Derneği Başkan Yardımcısı İsmail Hacıoğlu, Organize Sanayi Bölgelerinin kurulum ve yatırım faaliyetlerinin devam ettiğini belirtti.

YÜKSEL, TURKSİD’İN KURULUŞUNA DAİR BİLGİ VERDİ

TURKSİD Ukrayna Derneği Başkanı İsmet Yüksel, TURKSİD’in kuruluş sürecine dair bilgiler verdi. Yüksel, TURKSİD’in Ukrayna’da gerçekleştirilen açılışın ardından, koronavirüs salgının başlamasıyla aktif olarak çalışamadıklarını ancak projelerinin olduğunu aktardı. Yüksel, TURKSİD’in, Türkiye Ukrayna Romanya Kırım Sanayici İş İnsanları Derneği adıyla kurulduğunu ancak İstanbul’da yapılan son genel kurul toplantısında TURKSİD’in adının Uluslararası İş İnsanları Derneği olarak değiştirdiklerini ve bu şekilde tanıtacaklarını söyledi.
Ramazan ayı dolayısıyla derneğin de katkılarıyla birtakım yardım kampanyası faaliyetleri yürüttüklerini belirten Yüksel, Ukrayna ve Türkiye’deki diasporadaki vatandaşların kurduğu hayrat vakfıyla yardım faaliyetlerine olan desteklerinden bahsetti.

UKRAYNA’DA TÜRK PROJELERİ

Ukrayna’daki Türk iş adamları tarafından yürütülen Organize Sanayi Bölgesi Projesi’ne dair bilgiler veren TURKSİD Ukrayna Derneği Başkan Yardımcısı İsmail Hacıoğlu, Organize Sanayi Bölgelerinin kurulum ve yatırım faaliyetlerinin devam ettiğini belirterek, şöyle konuştu:

“Ukrayna’da Organize Sanayi Bölgeleri ve kanunu yoktu. Ukrayna’da, Organize Sanayi Bölgeleri’ne dair Türkiye’deki kanunları örnek alarak kabul ettirdik, üzerine eklemeler yapılarak yeni yeni kabul ediliyor. Organize Sanayi Bölgesi faaliyetleri 2001’de başlayan bir serüven. 2016’da memorandumda ilk imzayı attık.”

“TÜRKİYE GÜÇLÜ SERMAYEYE SAHİP OLDUĞU SÜRECE ALEYHİNDE FAALİYET YÜRÜTÜLEMEYECEKTİR”

Türkiye’nin bir dünya devleti olduğunu belirten Hacıoğlu, Türkiye’nin ekonomisinin güçlü olduğu sürece dış piyasalarda hatta dış politikada da söz sahibi olabileceğini ifade etti. Buna örnek olarak Türkiye’nin güçlü sermayeye sahip olduğu sürece ABD’nin yakın zaman önce gerçekleştirdiği gibi Türkiye’ye yönelik “soykırım” iftiralarını dile getiremeyeceğini söyledi.

İSMAİL HACIOĞLU: TÜRKİYE’NİN UKRAYNA İLE AKRABALIK BAĞI VAR

Ukrayna’nın kurucu milletlerinden bir tanesinin Kırım Tatarları olduğunu belirten Hacıoğlu, Kırım Tatarları ve Gagauz Türkleri dolayısıyla Türkiye’nin Ukrayna ile akrabalık bağları olduğunu belirterek, “Ukrayna bizim için vatan. Güçlü Ukrayna güçlü Türkiye, bu coğrafya için bu bölgede, Asya ile Avrupa’da çok önemli iki devlet. Ayrıca Çin’deki üretim tesislerinin alternatifini Türkiye ve Ukrayna’da kurabiliriz. Dünyanın ortasındayız, hem doğusunda hem batısında ürettiğimiz her şeyi satabilecek bir pazara sahibiz.” dedi.

İSMET YÜKSEL: UKRAYNA’NIN EN BÜYÜK MESELESİ RUS İŞGALİ ALTINDAKİ TOPRAKLARI

Ukrayna ve Rusya arasında yeniden tırmanışa geçen askeri gerilime dair değerlendirmelerde bulunan İsmet Yüksel, Ukrayna’nın en büyük probleminin Rusya işgali altındaki topraklar meselesi olduğunu vurguladı. 2014 yılından bu yana Rusya’nın Ukrayna’nın topraklarının işgalinin, Ukrayna’nın kalkınmasına, reform hareketlerini engellemeye yönelik ciddi zararları olduğunu kaydetti.

TURKSİD’DEN TÜRK İŞ ADAMLARINA YATIRIM ÇAĞRISI: TAM ZAMANI!

Ukrayna-Rusya arasında yaşanan son askeri gerilimin akabinde savaş çıkma olasılığının çok düşük olduğunu değerlendiren her iki TURKSİD yetkilisi, Ukrayna’nın yatırım iklimine çok müsait bir ülke olduğunu belirtti. Ayrıca Yüksel ve Hacıoğlu, Ukrayna’ya yatırım yapmanın tam zamanı olduğunun altını çizerek Türk iş adamlarına çağrıda bulundu.