Rüstem Umerov: Halkımızın hakkını Ukrayna meclisinde talep edeceğim

Haberler
Aydın TaşQHA Türkçe Yayın Yönetmeni
16 Temmuz 2019, 18:45
Aydın TaşQHA Türkçe Yayın Yönetmeni
16 Temmuz 2019, 18:45

Kırım Tatar Milli Kurultayı delegesi ve Kırım Tatarlarının milli lideri Kırımoğlu’nun danışmanı olan Golos Partisi milletvekili adayı Rüstem Umerov, Kırım Tatar halkının hakkını Ukrayna seviyesinde parlamentoda arayacağını söyledi.

Ukrayna 21 Temmuz 2019 Pazar günü bir kez daha, bu sefer parlamentoda yer alacak milletvekillerini seçmek için sandığa gidiyor. Önceki seçimlere göre, daha fazla aday çıkaran Kırım Tatarlarının adaylarından biri de genç isimlerden Rüstem Umerov. Kırım Tatar Milli Kurultayı delegesi ve meclisin danışmanı olan Umerov, aynı zamanda Kırım Tatarların milli lideri Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu‘nun da danışmanlığını sürdürüyor. Golos (Ses) Partisinden milletvekili adayı olan Umerov, milli liderin de resmi olarak rakibi oldu. Fakat aslında bir rekabet söz konusu değil. Kırım Haber Ajansı (QHA) Türkçe Yayın Yönetmeni Aydın Taş’a mülakat veren Umerov, en çok merak edilen soruları yanıtladı.

Golos Partisinden adaylığını KTMM’de görüşülerek karar verildiğini anlatan Umerov, seçildiği takdirde Kırım Tatar halkının haklarını, Ukrayna seviyesinde ve parlamentoda temsil etmek istiyor.

EN BÜYÜK DEĞERİMİZ KURULTAYIMIZ VE MECLİSİMİZ

Ukrayna’nın en batısından, en doğusuna kadar, Kırım Tatarlarının da yaşadığı bir çok bölgeye giderek seçim çalışmalarını sürdüren Umerov, daha önce 2 olan Kırım Tatar milletvekillerinin bu parlamentoda artacağını ifade etti. En büyük değerlerinin Kırım Tatar Milli Kurultayı ve Kırım Tatar Milli Meclisi olduğunu belirten genç Kırım Tatar milletvekili adayı, “Seçilen bütün Kırım Tatar adayları Kurultayın ve Meclisin kimliğini taşıyarak halkımızı Verhovna Rada’da (Ukrayna Parlamentosu) temsil edeceğiz. Birbirimizden farklılığımız olmayacak” dedi.