Erkin Emet: Hedef gösterilmemdeki amaç bizi susturmak

Güncel
Ömer Kaya
17 Eylül 2019, 20:35
Ömer Kaya
17 Eylül 2019, 20:35

Dünya Uygur Kurultayı Sekreteri, Akademisyen Erkin Emet, Doğu Türkistan’da Çin yönetiminin kendisini “terörist” olarak ilan etmesi hakkında, “Hedef gösterilmemdeki amaç bizi susturmak” dedi.

Uygur Türkleri üzerinde baskılarını sürdüren Çin yönetiminin, hakkında yakalama emri çıkardığı Dünya Uygur Kurultayı Genel Sekreteri ve Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih Coğrafya Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Erkin Emet, Doğu Türkistan’da hedef gösterilmesinin ayrıntılarını Kırım Haber Ajansı (QHA) mikrofonlarına değerlendirdi.

“DOĞU TÜRKİSTAN’DA YAŞANANLARI ANLATMAYA ÇALIŞIYORUZ”

Alınan bu skandal kararla, Doğu Türkistan halkına psikolojik bir mesaj verilmek istendiğini dile getiren Emet, Çin yönetiminin, başta yaşanan insan hakları ihlalleri olmak üzere Uygur Türklerinin meselesini Türkiye ve dünya kamuoyunda anlatmalarından rahatsızlık duyduğunu vurguladı.

“BEN HİÇBİR TERÖR TEŞKİLATINA ÜYE DEĞİLİM”

Doç. Dr. Erkin Emet, “Ben hiçbir terör teşkilatına üye değilim. Biz haklı davamızı, işgal edilmiş Doğu Türkistan toprağını, dünyaya ve Türkiye kamuoyuna kalemimizle anlatmaya çalışıyoruz. Bütün yasal yollarla hakkımı arayacağım gerekirse uluslararası mahkemelere de başvuracağım” ifadelerini kullandı.