Bütün Tatar Toplum Merkezi Başkanı Farit Zakiyev: Rusya'ya köle olmayacağız

Multimedya
Ömer Kaya
25 Haziran 2022, 21:39
Ömer Kaya
25 Haziran 2022, 21:39

Kazan Tatar halkının son kalesi Tatar Toplum Merkezi, önceki hafta Rusya Federasyonu tarafından “aşırılıkçı” olduğu iddiasıyla kapatıldı. Bütün Tatar Toplum Merkezi Başkanı Farit Zakiyev, QHA’ya yaşanan süreci ve Putin Rusyası’nın Tataristan’daki baskılarını anlattı.

Kazan Tatar halkının kültür ve medeniyetini korumaya yönelik faaliyetleri ile bilinen Bütün Tatar Toplum Merkezine (Tatar İçtimaî Merkezi/BTTM) uzun bir süredir Moskova yönetiminin baskılarına maruz kalıyordu. Bugün Rusya Federasyonu’na bağlı Tataristan Yüksek Mahkemesi’nden beklenen karar çıktı. BTTM, bu kapsamda aşırılıkçı örgüt olarak değerlendirildi ve faaliyetlerine son verildi. Böylelikle, Tataristan’da Kazan Tatar halkının son kalesi olan Merkez kapatılmış oldu.

Kazan Tatar halkının kültür ve medeniyetini korumaya yönelik faaliyetleri ile bilinen Bütün Tatar Toplum Merkezine (Tatar İçtimaî Merkezi/BTTM) uzun bir süredir Moskova yönetiminin baskılarına maruz kalıyordu. Rusya Federasyonu’na bağlı Tataristan Yüksek Mahkemesi’nden beklenen karar çıktı. BTTM, bu kapsamda aşırılıkçı örgüt olarak değerlendirildi ve faaliyetlerine son verildi. Böylelikle, Tataristan’da Kazan Tatar halkının son kalesi olan Merkez kapatılmış oldu.

Rusya’ya bağlı Tataristan Cumhuriyeti Savcılığının, Bütün Tatar Toplum Merkezini (Tatar İçtimaî Merkezi-BTTM) aşırılıkçı örgüt olarak suçlayarak, kapatılması talebiyle açtığı davada beklenen son gerçekleşti. 10 Haziran 2022 tarihinde Tataristan Yüksek Mahkemesinde Tatar İçtimai Merkezi’nin (TİM) duruşması görüldü. Duruşmada Bütün Tatar Toplum Merkezinin, “aşırılıkçı” bir kuruluş olarak değerlendirilmesi sonucunda kapatılmasına karar verildi. Buna ek olarak Merkeze, federal bütçeye 858 734 Ruble bilirkişi ücreti ödemesi kararı çıktı.

RUSYA, TATAR İÇTİMAİ MERKEZİ “AŞIRICI ÖRGÜT” OLARAK TANIMAK İSTİYOR!

Ocak 2021’de Tataristan Savcılığı, BTTM’nin aşırılık yanlısı bir örgüt olarak tanınması ve faaliyetlerinin yasaklanması için Tataristan Yüksek Mahkemesi’ne başvurarak dava açtı. Savcılık, Merkezin tüzüğünün ve üyelerinin 2017’den beri yaptığı konuşmaların yasalara aykırı olduğunu ileri sürdü.

BTTM’nin aşırılıkçı örgüt olarak tanınarak kapatılması talebiyle açılan dava, Tataristan Yüksek Mahkemesinde 10 Haziran 2022 tarihinde görüldü ve kapatılması kararı alındı.