Zelenskıy: Yaklaşık 30 ülke Kırım Platformu Açılış Zirvesine katılacak

Haberler
Anife Bilal
20 Mayıs 2021, 18:08
Anife Bilal
20 Mayıs 2021, 18:08

Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy, Kırım Platformu Açılış Zirvesiyle ilgili açıklamalarda bulundu. Zelenskıy, Kırım’ı işgalden kurtarmak amacıyla oluşturulan Kırım Platformuna, Rusya’nın çok sert tepki verdiğini ve yabancı ülkeler için Platforma katılmanın büyük bir risk olduğunu ifade etti.

Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy, bugün görevindeki 2. yılını değerlendirdiği bir basın konferansı düzenledi. Zelenskıy, basın konferansında, Ukrayna’nın Kırım’ı işgalden kurtarmak amacıyla başlattığı Kırım Platformu’nun açılış zirvesinin hazırlıklarını değerlendirdi.

“KATILIMCI ÜLKELER İÇİN BÜYÜK BİR RİSK”

Rusya’nın Kırım Platformuna karşı gösterdiği tepkiye değinen Zelenskıy, “Zirveye katılacak olan tüm ülkeler için bu ciddi bir risk. Rusya, Kırım Platformunu kabul etmiyor ve sert tepki gösteriyor . Bizim için, 7 yıl devam eden savaşın ve yasa dışı ilhakın sonucunda bir platform oluşturmak çok önemliydi. Kırım’ı işgalden kurtarmak için böyle ciddi bir platform oluşturduğumuz için çok mutluyum.” dedi.

“YAKLAŞIK 30 ÜLKENİN TEMSİLCİSİ KATILACAK”

Kırım Platformu Açılış Zirvesine katılacak ülkeler ile ilgili konuşan Cumhurbaşkanı, “Birçok ülkenin temsilcisi bulunacak. Zirvede önemli belgeler imzalanacak. Cumhurbaşkanları, Başbakanlar, Parlamento Başkanları, Dışişleri Bakanları davet edildi. Güçlü bir Avrupa ülkesinin bağımsızlığının kutlamalarına toplamda yaklaşık 30 ülkenin temsilcisi katılacak.” diye belirtti.

Zelenskıy ayrıca Kırım Platformu Açılış Zirvesi ve Ukrayna Bağımsızlığının 30. yıl dönümü kutlamaları öncesinde, tüm ayrıntıların açıklanacağı bir tanıtım toplantısının düzenleneceğini bildirdi.

“KIRIM PLATFORMU DAİMİ OFİSİ OLUŞTURULACAK”

Bunun dışında birkaç ay içinde Kırım Platformu Daimi Ofisinin oluşturulacağını açıklayan Zelenskıy, “Bu sadece bildirgenin imzalanacağı bir zirve değil. Zirvede Kırım’ı işgalden kurtarma adımları incelenecek. Kırım Platformu ile ilgilenecek daimi ofis açacağız. Hukukçular, ekonomi uzmanları her gün işgal altındaki Kırım konusunda ayrıca Kırım ve Rusya’daki hapishanelerde alıkonulan insanlara verilecek maddi destek konusunda çalışmaya devam edecekler.” diye anlattı.

KIRIM PLATFORMU NEDİR?

Kırım Platformu, Ukrayna’nın, Kırım’ın işgaline yönelik uluslararası tepkinin etkinliğini artırmak, artan güvenlik tehditlerine karşı koymak, Rusya’ya uygulanan uluslararası baskıyı artırmak, işgal rejiminin mağdurlarını korumak ve insan haklarının daha fazla ihlal edilmesini önlemek ve Kırım’ın işgalden kurtarılmasını sağlamak amacıyla başlattığı yeni bir danışma ve koordinasyon formatıdır. 

Platformun birkaç seviyede faaliyet göstermesi öngörülüyor; devlet ve hükumet liderleri, dışişleri bakanları, parlamentolar arası işbirliği ve uzmanların işbirliği seviyelerinde. Dmıtro Kuleba, 2 Aralık 2020 tarihinde Ankara’ya gerçekleştirdiği çalışma ziyareti sırasında yaptığı açıklamada, Kırım Platformunun sivil toplum diplomasisi düzeyinde de faaliyet göstereceğini, Kırım Platformu’nda oluşturulacak yapı içinde dünyadaki Kırım Tatar sivil toplum kuruluşlarına, bu bağlamda Dünya Kırım Tatar Kongresine de yer verileceğini ifade etmişti. Kırım Platformu’nun, Kıyiv’de 23 Ağustos 2021 tarihinde düzenlenecek açılış zirvesi ile resmi olarak faaliyete başlaması planlanıyor.

Ukrayna Bağımsızlığının 30. yıl dönümü 24 Ağustos 2021 tarihinde kaydedilecek.