Zelenskıy: Rusya, işgal altındaki Kırım’da bir kez daha insan haklarını ihlal etti

Haberler
Anife Bilal
17 Ağustos 2021, 17:12
Anife Bilal
17 Ağustos 2021, 17:12

Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy, Rus işgalci güçlerin, bugün Kırım Tatarlarının evlerine düzenlediği toplu baskınları kınadı. Rusya’dan Kırım Tatarlarına yönelik baskıları durdurmasını talep eden Zelenskıy, uluslararası topluma Rusya’ya yönelik baskıları artırma çağrısında bulundu.

Rusya tarafından işgal edilen Kırım’da, işgalci güçler, bu sabah erken saatlerde 5 Kırım Tatarının evine baskın düzenledi. Baskınlardan sonra 5 Kırım Tatarı alıkonuldu. Rus işgalci güçlerin, Kırım Tatarlarının evlerine düzenlediği yasa dışı aramaları değerlendiren Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy, “Rusya, işgal altındaki Kırım’da bir kere daha insan haklarını ihlal ediyor. Bugün Kırım Tatarlarının evlerinde aramalar düzenlendi ve insanlar gözaltına alındı. Söz konusu kabul edilemez kovuşturmalara, derhal son verilmeli ve insanlar serbest bırakılmalıdır. Uluslararası toplum bu ihlallere uygun şekilde cevap vermelidir.” ifadelerini kullandı.

İŞGALCİLERİN DÜZENLEDİĞİ YASA DIŞI ARAMALARLA İLGİLİ YARGI SÜRECİ BAŞLATILDI

Ukrayna’ya bağlı Kırım Özerk Cumhuriyeti ve Akyar (Sivastopol) şehri Savcılığı, işgalci güçlerin, bugün düzenlediği yasa dışı aramalar ile ilgili “konut dokunulmazlığının ihlali” ve “yasa dışı alıkoyma” suçları çerçevesinde, yargı sürecinin başlatıldığını duyurdu. Kırım Özerk Cumhuriyeti Savcısı İgor Ponoçovnıy, konu ile ilgili yaptığı açıklamada, “Yarımadada gerçekleştirilen aramalar ve alıkonulmalar, işgalci yönetimin son yedi yılda Ukrayna vatandaşlarına karşı işlediği sistematik suçların devamıdır. Bu tür eylemlerin nihai amacı din özgürlüğünü kısıtlamak, yerli halk olan Kırım Tatarlarını Kırım Yarımadası’nın dışına itmek ve işgale karşı direnişi bastırmaktır” diye vurguladı.

İŞGALCİLERDEN KIRIM’DA BİR TOPLU BASKIN DAHA

Rusya tarafından işgal edilen Kırım’da, işgalci güçler, bu sabah erken saatlerde 5 Kırım Tatarının evine baskın düzenledi. İşgalciler; Akmescit (Simferopol) bölgesine bağlı Mamak (Strogonovka) köyünde Kırım Tatar imamı Raif Fevziyev, Balıklava bölgesindeki Şuli (Ternovka) köyünde yaşayan Kırım Tatarı Cebbar Bekirov, Bahçesaray bölgesindeki Zalanköy’de (Holmovka) yaşayan Kırım Tatarı Zaur Abdullayev, Akyar bölgesindeki Belbek (Fruktovoye) köyünde yaşayan Kırım Tatarı Rüstem Murasov ve Akyar bölgesindeki Povorotnoye köyünde yaşayan Rüstem Tairov’un evinde arama yaptı. Aramalardan sonra 5 Kırım Tatarı alıkonuldu.