Zelenskıy, Kırımlı gazetecilerin sorularını cevapladı

Haberler
Anife Bilal
10 Ağustos 2021, 12:54
Anife Bilal
10 Ağustos 2021, 12:54

Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy, Kırımlı gazetecilere geniş bir röportaj verdi. Röportaj çerçevesinde Zelenskıy, Rus işgalinden sonra Kırım’ı terk etmek zorunda kalan Kırımlı gazetecilere yarımadayı işgalden kurtarma konusunda atılan adımları anlattı.

Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy, 9 Ağustos’ta, Kırım Platformu Açılış Zirvesi öncesinde Rus işgalinden sonra Kırım’ı terk etmek zorunda kalan Kırımlı gazetecilerin sorularını cevapladı. Ukrayna’nın bağımsızlığının 30. yıl dönümü ve Kırım Platformunun faliyete geçmesi vesilesiyle başlattıkları “Kırım’ı nasıl geri alabiliriz?” isimli özel medya projesi çerçevesinde birlikte çalışan Kırımlı gazetecileri; Anna Andriyevskaya, Sevgil Musayeva, Valentina Samar, Anastasiya Ringis, Milena Amedi Ukrayna Cumhurbaşkanına Kırım’ı işgalden kurtarma yolları, insan hakları durumu, siyasi tutsakların serbest bırakılması, Ukrayna’nın yaptırım politikası konuları hakkında sorular sordu.

Kırımlı gazetecilerin Zelenskıy ile yaptığı röportaj, 19 Ağustos 2021 tarihinde “Novoye Vremya” haber sitesinde “Kırım’ı nasıl geri alabiliriz?” isimli özel medya projesi çerçevesinde yayımlanacak.

KIRIM PLATFORMU NEDİR?

Kırım Platformu, Ukrayna’nın, Kırım’ın işgaline yönelik uluslararası tepkinin etkinliğini artırmak, artan güvenlik tehditlerine karşı koymak, Rusya’ya uygulanan uluslararası baskıyı artırmak, işgal rejiminin mağdurlarını korumak ve insan haklarının daha fazla ihlal edilmesini önlemek ve Kırım’ın işgalden kurtarılmasını sağlamak amacıyla başlattığı yeni bir danışma ve koordinasyon formatıdır. 

Platformun birkaç seviyede faaliyet göstermesi öngörülüyor; devlet ve hükumet liderleri, dışişleri bakanları, parlamentolar arası işbirliği ve uzmanların işbirliği seviyelerinde. Dmıtro Kuleba, 2 Aralık 2020 tarihinde Ankara’ya gerçekleştirdiği çalışma ziyareti sırasında yaptığı açıklamada, Kırım Platformunun sivil toplum diplomasisi düzeyinde de faaliyet göstereceğini, Kırım Platformu’nda oluşturulacak yapı içinde dünyadaki Kırım Tatar sivil toplum kuruluşlarına, bu bağlamda Dünya Kırım Tatar Kongresine de yer verileceğini ifade etmişti. Kırım Platformu’nun, Kıyiv’de 23 Ağustos 2021 tarihinde düzenlenecek açılış zirvesi ile resmi olarak faaliyete başlaması planlanıyor.

Ukrayna Bağımsızlığının 30. yıl dönümü 24 Ağustos 2021 tarihinde kaydedilecek.