Zelenskıy: Kırım platformunun nihai amacı Kırım'ı işgalden kurtarmaktır

Haberler
Anife Bilal
23 Ağustos 2021, 14:33
Anife Bilal
23 Ağustos 2021, 14:33

Kırım’ın Rus işgalinden kurtarılması amacıyla uluslararası çabaları birleştirmek için Ukrayna tarafından oluşturulan Kırım Platformu’nun açılış zirvesi, bugün Kıyiv’de düzenliyor. Zirvede konuşan Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy, “Benim, devletimizin, Kırım Platformunun nihai amacı Kırım’ı işgalden kurtarmaktır” diye vurguladı.

Kırım Platformu Açılış Zirvesi, bugün Kıyiv’de başladı. Zirvenin açılışında konuşan Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy, tek başına Ukrayna’nın Kırım’ı geri alamayacağını belirtirken, “Uluslararası düzeyde daha etkin ve Ukrayna’ya ait yarımadayı işgalden kurtarma konusunda daha güçlü desteğe ihtiyacımız var. Ukrayna sizinle birlikte Ukrayna’ya ait Kırım’ın tarihinde yeni bölüm yazmaya başlıyor; bu işgalden kurtarma ile ilgili bölüm. Çünkü benim, devletimizin, Kırım Platformunun nihai amacı Kırım’ı işgalden kurtarmaktır. Ortak çabalarımız, Rusya’yı yarımadamızın dönüşü için müzakere masasına oturmaya zorlamalı” ifadelerini kullandı.

“KIRIM’IN İŞGALİ MOSKOVA’DA BAŞLADI”

23 Ağustos 2021 tarihinin Kırım ve Akyar kenti işgalden kurtarılmasının başlangıcı olarak tarihe geçebileceğini söyleyen Zelenskıy, “Kırım’ın işgali Moskova’da başladı, Kırım’ın işgalden kurtarılmasını ise biz Kıyiv’de başlatacağız. Hadi başlayalım” dedi.

KIRIM PLATFORMU OFİSİ ÇALIŞMAYA BAŞLADI

Kırım platformu Ofisinin şimdiden çalışmaya başladığını ve Kırım’daki insan hakları, yarımadadaki askeri faaliyetlerin artması, çevre ve ekonomik durumları  yedi yirmi dört takip edeceğini belirterek yabancı devletlerin temsilcilerine seslenirken, “Ofisle irtibat kuracak ve ortak çalışmamızı koordine edecek yetkili temsilcilerinizi belirlemeyi öneriyoruz” dedi.

Kırım Platformu Açılış Zirvesine 46 yabancı heyet katılıyor.

KIRIM PLATFORMU NEDİR?

Kırım Platformu, Ukrayna’nın, Kırım’ın işgaline yönelik uluslararası tepkinin etkinliğini artırmak, artan güvenlik tehditlerine karşı koymak, Rusya’ya uygulanan uluslararası baskıyı artırmak, işgal rejiminin mağdurlarını korumak ve insan haklarının daha fazla ihlal edilmesini önlemek ve Kırım’ın işgalden kurtarılmasını sağlamak amacıyla başlattığı yeni bir danışma ve koordinasyon formatıdır. 

Platformun birkaç seviyede faaliyet göstermesi öngörülüyor; devlet ve hükumet liderleri, dışişleri bakanları, parlamentolar arası işbirliği ve uzmanların işbirliği seviyelerinde. Dmıtro Kuleba, 2 Aralık 2020 tarihinde Ankara’ya gerçekleştirdiği çalışma ziyareti sırasında yaptığı açıklamada, Kırım Platformunun sivil toplum diplomasisi düzeyinde de faaliyet göstereceğini, Kırım Platformu’nda oluşturulacak yapı içinde dünyadaki Kırım Tatar sivil toplum kuruluşlarına, bu bağlamda Dünya Kırım Tatar Kongresine de yer verileceğini ifade etmişti. Kırım Platformu’nun, Kıyiv’de 23 Ağustos 2021 tarihinde düzenlenecek açılış zirvesi ile resmi olarak faaliyete başlaması planlanıyor.