Zelenskıy: Kırım hiçbir zaman Rus toprağı olmayacak!

Haberler
Anife Bilal
03 Ağustos 2021, 15:30
Anife Bilal
03 Ağustos 2021, 15:30

Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy, Kırım’ın mutlaka işgalden kurtarılacağını ve Ukrayna egemenliği altına döneceğini ifade etti. Zelenskıy, konu ile ilgili açıklamasında, “Tüm Kırımlılar evlerine dönecektir.” diye konuştu.

Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy, Dom televizyon kanalına verdiği röportajda, Ukrayna’ya ait işgal edilen toprakların geri alınmasının sadece bir zaman meselesi olduğunu belirtti. Ayrıca Zelenskıy, işgalci Rusya’nın el koyduğu toprakları “Rus topraklarına” dönüştürmeyi asla başaramayacağını söyledi. Zelenskıy, şöyle konuştu:

“Yarımadayı işgal altına alan insanlar, Kırım’ı hiçbir zaman bizim onu sevdiğimiz gibi sevemez. Bizim için bu benzersiz doğa demek; deniz ise çocukluk demektir… Bu benim toprağım! Onların toprağı değil! Onların nesilleri Kırım’da yetişmeyecek! Çocukları orada bulunmayacak…

“KIRIM TATARLARINI KANDIRAMAZSINIZ”

Bu topraklar hiçbir zaman Rus toprakları olmayacak! Hiçbir zaman! Kırım Tatarlarının kafasına: ‘Burada yoktunuz. Sürgün olmadı. Siz uydurdunuz’ gibi şeyleri sokamazsınız. Bu imkansız. Tüm tarihi baştan yazsanız, yerleşim yerlerini yeniden adlandırsanız bile tüm bunlar imkansız! Onlar evlerine dönecek. Bu sadece zaman meselesi.”

KIRIM’IN İŞGALİ

İşgalci Rus askerleri Kırım’a ilk olarak, 20 Şubat 2014 tarihinde girdi. 7 yıl önce Mart ayında sabahın erken saatlerinde plakaları sökülmüş askeri araçlar ve rütbe işaretleri taşımayan silahlı milisler Kırım’ın stratejik noktalarını ve hükûmet binalarını ele geçirmeye başladı.
Rus propaganda medyalarında “Kırım Özsavunması” oldukları iddia edilen, kamuflaj giymelerinden hareketle “kibar yeşil adamlar” olarak da adlandırılan Rus askerleri ve onların yanında gezen işbirlikçi milisler, yarımadanın kontrolünü yasa dışı olarak ele geçirdi. Rus propaganda mekanizmasınca işgal, sözde “bağlanma” adı altında legalleştirilmeye çalışılsa da dünya kamuoyu bu adımı asla tanımadı.
16 Mart 2014 tarihinde kamuflajlı Rus askerlerinin silahlarının gölgesi altında göstermelik bir referandum düzenlendi. Sözde referandum daha yapılmazken Ukrayna, oy kullanımını yasa dışı ve Anayasaya aykırı olarak kabul etti. 15 Mart 2014 tarihinde Birleşmiş Milletler (BM) Güvenlik Konseyi, sözde referandumu “geçersiz” olarak ilan edilmesini öngören kararı inceledi. Ancak karar, Rusya tarafından bloke edildi. Venedik Komisyonu, Avrupa Birliği ve ABD, yasa dışı yapılan sözde referanduma karşı çıktı, Kırım Tatarları boykot etti.
İşgalciler, sözde referanduma katılım oranının yüzde 84,17 olduğunu ileri sürerken, seçmenlerin yüzde 96,57’sinin “Kırım’ın Rusya’ya bağlanması için” oy kullandığın, yüzde 2,66’sının ise yarımadanın Ukrayna’ya bağlı özerklik statüsü için oy verdiği iddia edildi.
Kırım Tatar halkının milli lideri Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu, kendi kaynaklarına atıfla, sözde referanduma gerçek katılım oranının yüzde 30-50 civarında olduğunu, Kırım Tatarlarının yüzde 99’unun oy kullanmadığını bildirmişti.

Ardından, 18 Mart 2014 tarihinde Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Kırım sözde Parlamentosu Başkanı Vladimir Konstantinov, dönemin sözde Kırım Başbakanı Sergey Aksyonov ve sözde Sivastopol Belediye Başkanı Aleksey Çalıy, Kırım ve Sivastopol’ün iki ayrı birim olarak “Rusya’ya bağlanmasına” ilişkin anlaşma imzaladılar.
Rus işgaliyle adeta “açık hava cezaevi”ne dönüşen Kırım yarımadası, bir yandan silahlandırma hamleleriyle dünyayı tehdit eden askeri bir üs haline getirildi. Diğer yandan da işgale direnen Kırımlılar baskı mekanizmasının sürekli hedefi haline geldi. Yarımadada 2014’ten beri Rus işgalini onaylamadıklarını ifade eden ve tutumlarıyla belirten Kırım Tatarları başta olmak üzere Ukrayna’ya bağlı kalmak isteyenler, kaçırılmalarla, düzmece davalarla, keyfi baskın ve sorgularla korkutulmaya çalışılıyor.