Zelenskiy: Kırım, Donbas karşılığında Rusya'ya bırakılmayacak

26 Şubat 2020, 13:27

Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskiy, Kırım’ın Donbas’taki barış karşılığında Rusya’ya teslim edilmeyeceğini ve yarımadanın Ukrayna egemenliği altına dönmesi için elinden gelen her şeyi yapacağını ifade etti.

Ukrayna Cumhurbaşkanı Zelenskiy, 26 Şubat Rus İşgaline Karşı Kırım Direniş Günü dolayısıyla Kıyiv’de bugün düzenlenen “Age of Crimea” (Kırım Zamanı) forumunda konuşma yaptı. Konuşmasına katılımcıları Ukraince ve Kırım Tatarca selamlayarak başlayan Zelenskiy, “Bugün, biz Donbas’taki savaşı durdurmak ve her gün en iyi Ukraynalı askerleri kaybetmemek için elimizden gelen her şeyi yapıyoruz. Tüm çabalarımız buna yönelik. Fakat bu Kırım’ın gündemden çıktığı veya Donbas’taki barış karşılığında değiştirileceği anlamına gelmiyor. Ukrayna bayrağının Kırım’ın üzerinde yine dalgalanmasını sağlamak için elimizden gelen her şeyi yapacağız.” dedi.

“KIRIM’DA YAŞAYAN İNSANLAR UKRAYNA’NIN ONLARI UNUTMADIĞINI BİLMELİ”

Ayrıca Zelenskiy, Kırım’ı işgalden kurtarma görevinin çok zor olduğunu ve kısa zaman içinde çözülemeyeceğini ifade etti. Çözümü yaklaştırmak için Ukrayna’nın bugünden itibaren yapmaya başlayabileceği şeylerin var olduğunu da belirten Zelenskiy, “Kırım’da yaşayan veya Kırım’dan Ukrayna ana kısmına taşınmak zorunda kalan vatandaşlara destek vermek… Bu insanlar devletin onları unutmadığını bilmeliler.” diye vurguladı.


Donbas
Kırım'ın işgali
Volodımır Zelenskiy
Bunlara da bakın: