Zelenskiy, işgal edilen Kırım'daki gençlerin Ukrayna üniversitelerine girişini kolaylaştırıyor

Eğitim
Anife Bilal
18 Şubat 2020, 18:37
Anife Bilal
18 Şubat 2020, 18:37

Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskiy, Rus işgali altındaki Kırım’da yaşayan gençlerin Ukrayna’daki üniversitelere başvurma süreçlerinin kolaylaştırılması gerektiğini düşündüğü belirtildi.

Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskiy, Ukrayna Cumhurbaşkanın Kırım Daimi Temsilcisi Anton Korineviç ve yardımcıları Tamila Taşeva ile Darya Sviridova ile bir araya geldi. Görüşmede işgal edilen Kırım’da yaşayan çocukların durumu ele alındı. Siyasi tutsakların çocuklarının durumu, Rus işgalcilerin çocuklar arasında savaş propagandası yayma konularına dikkat çekildi.

“KIRIM’DAKİ ÇOCUK VE GENÇLERE YÖNELİK ÇALIŞMALAR CUMHURBAŞKANININ ANA GÖREVİDİR”

Ukrayna Cumhurbaşkanının Kırım Daimi Temsilciliğinden konuya ilişkin yapılan açıklamada, “Ukrayna Cumhurbaşkanının Kırım’da yaşayan çocuk ve gençlerle yönelik çalışmaların yürütülmesinin ana görevlerden biridir. Bu yüzden Cumhurbaşkanı ilişkilerin sürdürülmesi konusunda tüm engelleri kaldırması ve onların Ukrayna’daki yüksek öğretim kurumlarına başvurma sürecini mümkün olduğunca kolaylaştırmak gerektiğini kaydetti. Cumhurbaşkanı, ilgili kurumlara Ukrayna’nın işgal edilen topraklarında yaşayan gençleri ile bağların kurulmasına yardımcı olacak devlet programı geliştirme talimatını da verdiğini bildirdi.” diye bildirildi.