Zelenskıy: Farklı ülkelerde Kırım Platformu ofisleri açılacak

Haberler
Anife Bilal
23 Ağustos 2021, 12:33
Anife Bilal
23 Ağustos 2021, 12:33

Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy, Kırım Platformu temsilcilikleri konusunda açıklamalarda bulundu. Zelenskıy, açılış zirvesinde bildiri imzalayan bir dizi ülkede Kırım Platformu ofislerinin açılacağını duyurdu.

Kırım’ın Rus işgalinden kurtarılması amacıyla uluslararası çabaları birleştirmek için Ukrayna tarafından oluşturulan Kırım Platformu’nun açılış zirvesi, bugün düzenleniyor. Açılış zirvesi öncesinde İnter televizyon kanalına konuşan Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy, Kırım Platformu temsilciliklerinin bir dizi ülkede faaliyet göstereceğini bildirdi.

UKRAYNA CUMHURBAŞKANI, KIRIM PLATFORMU’NU DEĞERLENDİRDİ

Cumhurbaşkanı Zelenskıy yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı:

Kırım Platformu sadece Kıyiv’de çalışmayacak. Kıyiv’de merkez ofis faaliyet gösterecek ve bildiriyi imzalayan bir dizi ülkede Kırım’ı işgalden kurtarma konusunda farklı çalışmalar yürütecek ofisler açılacak.”

Kırım Platformu fikrinin Normandiya Dörtlüsü Zirvesinin ardından oluştuğunu belirten Zelenskıy, “Kırım konusunu gündeme getirdiğimde, bana bu konu müzakere edilmeyecek denildi. Ben de: ‘O zaman bu soru nerede görüşülüyor?’ diye sordum. Birleşmiş Milletler, Avrupa Birliği her zaman Ukrayna’ya destek verdiler; fakat Kırım’ın işgalden kurtarılması, askerileştirilmesi, insani ve sosyal konular  ayrıntılı olarak nerede tartışılıyor? Böyle bir platform yoktu.” şekilde konuştu.

KIRIM PLATFORMU NEDİR?

Türkiye'nin Kırım politikası ve “Kırım Platformu”

Kırım Platformu, Ukrayna’nın, Kırım’ın işgaline yönelik uluslararası tepkinin etkinliğini artırmak, artan güvenlik tehditlerine karşı koymak, Rusya’ya uygulanan uluslararası baskıyı artırmak, işgal rejiminin mağdurlarını korumak ve insan haklarının daha fazla ihlal edilmesini önlemek ve Kırım’ın işgalden kurtarılmasını sağlamak amacıyla başlattığı yeni bir danışma ve koordinasyon formatıdır. 

Platformun birkaç seviyede faaliyet göstermesi öngörülüyor; devlet ve hükumet liderleri, dışişleri bakanları, parlamentolar arası işbirliği ve uzmanların işbirliği seviyelerinde. Dmıtro Kuleba, 2 Aralık 2020 tarihinde Ankara’ya gerçekleştirdiği çalışma ziyareti sırasında yaptığı açıklamada, Kırım Platformunun sivil toplum diplomasisi düzeyinde de faaliyet göstereceğini, Kırım Platformu’nda oluşturulacak yapı içinde dünyadaki Kırım Tatar sivil toplum kuruluşlarına, bu bağlamda Dünya Kırım Tatar Kongresine de yer verileceğini ifade etmişti. Kırım Platformu’nun, Kıyiv’de 23 Ağustos 2021 tarihinde düzenlenecek açılış zirvesi ile resmi olarak faaliyete başlaması planlanıyor.