Zelenskıy'den Aliyev'e Kırım Tatar siyasi tutsaklarının serbest bırakılmasında yardım etme çağrısı

Haberler
Anife Bilal
16 Aralık 2021, 12:15
Anife Bilal
16 Aralık 2021, 12:15

Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy, Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev ile bir araya geldi. Görüşmede Cumhurbaşkanı Zelenskıy, Azerbaycan Cumhurbaşkanı Aliyev’i, Rusya tarafından alıkonulan Kırım Tatar siyasi tutsakların serbest bırakılması konusunda yardım etmeye davet etti.

Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy, dün Brüksel’de Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev ile görüştü. Ukrayna Cumhurbaşkanlığı Ofisinden yapılan açıklamaya göre, görüşmede Aliyev’e Ukrayna toprak bütünlüğüne ve egemenliğine verilen destek için teşekkür eden Zelenskıy, Kremlin yönetimi tarafından alıkonulan Kırımlı siyasi tutsakların serbest bırakılması sürecine Azerbaycan’ın dahil olma olasılığını değerlendirme çağrısında bulunarak şu ifadeleri kullandı:

“Rusya tarafından yasa dışı olarak alıkonulan Ukrayna vatandaşlarının öncelikle Kırım Tatarlarının serbest bırakılması konusu benim ana önceliklerimden biridir. Bu konuda olası yardımlarınız için minnettar olurum.”

Ayrıca Şubat 2022’de Ukrayna ile Azerbaycan ve Türkiye arasında diplomatik ilişkilerin kurulmasının 30. yıl dönümü kutlanacağını hatırlatan Zelenskıy, Şubat ayında Azerbaycan ve Türkiye liderlerinin katılımıyla bir zirve düzenleme teklifinde bulundu.

KREMLİN YÖNETİMİ 86 KIRIM TATARINI YASA DIŞI OLARAK ALIKOYUYOR

Ukrayna Parlamentosu İnsan Hakları Yetkilisi (Ombudsman) Lyudmila Denisova, Rus işgalci yönetiminin 86’sı Kırım Tatarı olmak üzere 121 Ukrayna vatandaşını yasa dışı olarak alıkoyduğunu bildirmişti.