Almanya Başbakanı Merkel, Ukrayna’nın önemli tarihleri arifesinde Kıyiv'e resmi ziyaret gerçekleştirdi

Güncel
Ayyıldız Huri Kaptan
22 Ağustos 2021, 18:52
Ayyıldız Huri Kaptan
22 Ağustos 2021, 18:52

Almanya Başbakanı Angela Merkel, Kıyiv’e resmi ziyaret gerçekleştirdi. Kıyiv’deki ikili görüşmenin ardından Almanya Başbakanı Merkel ve Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy ortak basın toplantısı düzenledi. Merkel’in, Kırım’ın işgalden kurtarılmasına ilişkin yarın gerçekleştirilecek olan Kırım Platformu Zirvesi’ne katılmak için Ukrayna’da kalmayacağı ancak uluslararası zirvede Almanya’yı, Dışişleri Bakanı rütbesindeki bir yetkilinin temsil edeceği öğrenildi. Ayrıca Merkel, Rusya’nın Donbas’taki ihtilafın tarafı olduğunu ve Kırım’ın işgalinin uluslararası hukukun ihlali olduğunu vurguladı.

Almanya Başbakanı Angela Merkel, Ukrayna’nın önemli tarihleri arifesinde Kıyiv’e bir resmi ziyaret gerçekleştirdi. Kırım’ın Rus işgalinden kurtarılması amacıyla uluslararası çabaları birleştirmek için Ukrayna tarafından oluşturulan Kırım Platformu Zirvesi arifesinde Ukrayna’ya ziyarette bulunan Almanya Başbakanı Angela Merkel ile Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy arasında Kıyiv’deki görüşme bugün gerçekleştirildi. Görüşmenin ardından ortak basın açıklaması düzenlendi. Merkel’in Ukrayna’ya beklenen ziyareti gerçekleştirilirken buradaki görüşmede, Ukrayna için önemli tarihler öncesi kilit konular başta olmak üzere Kuzey Akım 2 ile ilgili garantiler, güvenlik durumu ve ikili ilişkiler gibi konular ele alındı.

“UKRAYNA, ALMANYA’YA GÜVENİYOR”

Ukrayna Cumhurbaşkanlığı resmi sitesindengörüşmeye ilişkin bugün yayımlanan duyuruda, “Ukrayna, Donbas’ta barışçıl bir çözüm ve egemenliğin ve toprak bütünlüğünün restorasyonu konusunda Avrupa’da kilit bir müttefik olarak gördüğü Almanya’ya güveniyor.” ifadelerine yer verildi. Zelenskıy, “Ukrayna, Almanya ve Fransa’nın ‘Normandiya Dörtlüsü’ içinde kümelere dayalı olması gereken barış planında konsolide bir konuma sahip olması önemlidir. Uygulanması gereken Paris gündemi güncelliğini koruyor. Kalıcı bir ateşkes, tutukluların değişimi, geçici olarak işgal edilen topraklar tarafından CPVR’nin açılması ve Uluslararası Kızılhaç Komitesi temsilcileri tarafından bu topraklara uzun zamandır beklenen özgürlük için çalışıyoruz” dedi.

ZELENSKIY, RUSYA ÜZERİNDEKİ BASKININ SÜRDÜRÜLMESİ GEREKLİLİĞİNE DİKKAT ÇEKTİ

Cumhurbaşkanı Zelenskıy, Donbas’ta barışçıl bir çözümde ilerleme olmadığı sürece Rusya üzerindeki baskının sürdürülmesi gerektiğine inandığını ifade etti. Zelenskıy, “Ukrayna tarafı ortakları tarafından bu konuda aktif çabalar görmek istiyor.” diye konuştu.

ZELENSKIY’DEN ALMANYA’YA, KIRIM’IN İŞGALİNİ TANIMADIĞI İÇİN TEŞEKKÜR

Cumhurbaşkanı Zelenskıy, Almanya’ya Ukrayna’nın egemenliğine ve toprak bütünlüğüne verdiği sağlam desteğin yanı sıra Donbas’ın barışçıl çözümü ve Rusya Federasyonu’nun Kırım’ın yasadışı işgalini tanımadığı için teşekkür etti.

MERKEL: RUSYA, DONBAS’TA İHTİLAFIN TARAFI

Merkel, Rusya’nın Donbas’taki ihtilafın tarafı olduğunu kaydetti. Şansölye, Ukrayna’nın ayrılıkçı temsilcilerle doğrudan görüşmeyi reddetme konusundaki tutumunu desteklediğini belirtti. Zelenskıy ayrıca, Ukrayna’nın yanıt vermesi gereken tehditlerin risklerinin ve ölçeğinin yüksek olduğunu ve önlem alınması gerektiğini kaydederek, Ukrayna’nın Avrupa’daki en önemli müttefiklerinden biri olarak gördüğü Almanya’ya güvendiğini bir kez daha dile getirdi.

ALMANYA’DAN, UKRAYNA İÇİN ÖNEMLİ TARİHLERDE KIYİV’E ZİYARET

Diğer yandan Zelenskıy, Merkel’in Kıyiv ziyaretinin Ukrayna için önemli tarih ve olayların arifesinde olduğuna değinerek, özellikle bağımsızlığın restorasyonunun 30’uncu yıldönümünün ve Kırım Platformunun başlatılmasının çok önemli olduğuna dikkat çekti.
Zelenskıy, Ukrayna’nın girişimlerini desteklediği ve 23 Ağustos’ta gerçekleşecek Kırım Platformunun ilk zirvesine üst düzeyde katılım göstereceği için Almanya’ya teşekkür etti.

MERKEL: RUSYA’NIN KIRIM’I İŞGALİ HUKUKUN İHLALİ

Kırım Platformu Zirvesinin önemli bir olay olduğunu vurgulayan Merkel ise Almanya’nın Rusya’nın Kırım’ı geçici olarak işgal etmesini uluslararası hukukun ihlali olarak gördüğünü ve bu tutumunun değişmediğinin altını çizdi.

MERKEL, KIRIM PLATFORMUNA KATILMAYACAK

Ukrayna’yı Kırım Platformu Zirvesi arifesinde Minsk anlaşmaları ve Normandiya formatı konularını tartışma fırsatı bulmak için ziyaret ettiğini belirten Merkel, Almanya’nın Kırım Platformunun Zirvesinde, Almanya Dışişleri Bakanı ile aynı rütbede olan Ekonomi ve Enerji Bakanı Peter Altmeier tarafından temsil edileceğini ve bu nedenle zirveye katılamayacağını kaydetti.

Zelenskıy, Ukrayna’nın kilit konulardaki güçlü desteği için Angela Merkel’e teşekkür etti ve Ukrayna devletinin uzun vadeli desteği için şükran işareti olarak, Almanya Şansölyesine bir devlet ödülü takdim etti.