Zelenskıy: AB, Kırım Platformuna katılmaya hazır

Haberler
Anife Bilal
07 Ekim 2020, 15:41
Anife Bilal
07 Ekim 2020, 15:41

Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy, Avrupa Birliğinin (AB)  Kırım’ın işgalden kurtarılmasına yönelik çabaları birleştirmek için kurulacak Kırım Platformu’na katılmaya hazır olduğunu bildirdi.

Brüksel’de 6 Ekim 2020 tarihinde düzenlenen Ukrayna-AB Zirvesinden sonra yapılan ortak basın toplantısında konuşan Zelenskıy, AB liderlerinden, Rusya’ya yönelik AB yaptırımlarının; Ukrayna’nın egemenliği ve toprak bütünlüğü tamamen geri kazanılana kadar yürürlükte kalacağına ve AB’nin Kırım Platformu’na katılmaya hazır olduğuna dair güvence aldığını ifade etti.

ZELENSKIY’DEN KIRIM PLATFORMU MESAJI

Zelenskıy, yaptığı açıklamada, “Ortaklarımızla birlikte bir kere daha, Rusya’yı Minsk Anlaşmalarının tam olarak uygulanmasını sağlamaya davet ettik. Bununla birlikte, AB yaptırımlarının Ukrayna’nın toprak bütünlüğü ve egemenliği tamamen geri kazanılana kadar yürürlükte kalacağına dair güvence aldım.” ifadelerini kullandı.

AB’nin, Ukrayna’nın Donbas’ta barışın sağlanması yönündeki çabalarını takdir ettiğini belirten Zelenskıy, işgal altındaki Kırım’da meydana gelen insan hakları ihlalleri ve AB’nin yarımadada siyasi zulme maruz kalan Ukrayna vatandaşlarının haklarının savunulmasına dahil edilmesi konularını AB liderleriyle ele aldığını kaydederek, “AB’nin Kırım Platformu girişimimize katılmaya hazır olduğu için çok mutluyum.” dedi.

KIRIM PLATFORMU

Bilindiği gibi Ukrayna yönetimi, Kırım’ın işgalden kurtarılmasına yönelik uluslararası çabaları birleştirmek için Kırım konusunun ele alındığı bir uluslararası platformun oluşturulması konusunda çalışmaya başladı.

YARIMADADA 6 YILDIR BASKI VE ZULÜM DEVAM EDİYOR

İşgalci Rus askerleri Kırım’a ilk olarak, 20 Şubat 2014 tarihinde girdi. Altı yıl önce bugün, sabahın erken saatlerinde plakaları sökülmüş askeri araçlar ve rütbe işaretleri taşımayan silahlı milisler Kırım’ın stratejik noktalarını ve hükûmet binalarını ele geçirmeye başladı.

Rus propaganda medyalarında “Kırım Özsavunması” oldukları iddia edilen, kamuflaj giymelerinden hareketle “kibar yeşil adamlar” olarak da adlandırılan Rus askerleri ve onların yanında gezen işbirlikçi milisler, yarımadanın kontrolünü yasa dışı olarak ele geçirdi. Rus propaganda mekanizmasınca işgal, sözde “bağlanma” adı altında legalleştirilmeye çalışılsa da dünya kamuoyu bu adımı asla tanımadı.

Rus işgaliyle adeta “açık hava cezaevi”ne dönüşen Kırım yarımadası, bir yandan silahlandırma hamleleriyle dünyayı tehdit eden askeri bir üs haline getirildi. Diğer yandan da işgale direnen Kırımlılar baskı mekanizmasının sürekli hedefi haline geldi. Yarımadada 2014’ten beri Rus işgalini onaylamadıklarını ifade eden ve tutumlarıyla belirten Kırım Tatarları başta olmak üzere Ukrayna’ya bağlı kalmak isteyenler, kaçırılmalarla, düzmece davalarla, keyfi baskın ve sorgularla korkutulmaya çalışılıyor.

SİLAHLARIN GÖLGESİNDE SÖZDE REFERANDUM

Rus işgalinin akabinde 2014 yılının Mart ayında düzenlenen sözde referandumda Kırım sakinlerinin yarımadanın Rusya’ya bağlanması konusunda iradesini “özgürce” tecelli ettiği ileri sürüldü. Avrupa Birliği ülkeleri, ABD ve dünyanın birçok ülkesi, Kırım’da yapılan sözde “kendi kaderini belirleme referandumunun” sonuçlarını kabul etmeyi reddetti. Ukrayna, Kırım’ı geçici olarak işgal edilen bölgesi olarak kabul ediyor.

Ukrayna Parlamentosu resmi düzeyde, 20 Şubat 2014 tarihini Kırım ve Sivastopol’ün (Akyar) Rusya tarafından işgalinin başlangıç tarihi olarak kabul etti. Dönemin Ukrayna Cumhurbaşkanı Petro Poroşenko, ilgili yasayı 7 Ekim 2015 tarihinde imzaladı.

Avrupa Birliği (AB) ve Amerika Birleşik Devletleri (ABD), Rusya’nın Kırım’ı işgal etmesi ve Ukrayna’ya yönelik politikası dolayısıyla Rusya Federasyonu’na karşı yaptırımlar uyguladı. Kırım’ın işgalinden sonra Ukrayna’nın Donbas bölgesinde Rusya tarafından desteklenen teröristler ile Ukrayna askerleri arasında çatışmalar başladı.