Yüksel: Yerli halklar yasası, Kırım Tatar milli hareketinin çalışmalarını önemli ölçüde kolaylaştıracaktır

Haberler
Anife Bilal
21 Mayıs 2021, 21:26
Anife Bilal
21 Mayıs 2021, 21:26

Kırım Tatar Milli Meclisi (KTMM) üyesi Gayana Yüksel, Ukrayna’nın yerli halkları ile ilgili yasa tasarısının Ukrayna Parlamentosu tarafından kabul edilmesinin, Kırım Tatar halkı için önemli bir adım olduğunu belirtti. Yüksel, “Söz konusu yasa Kırım Tatar milli hareketinin çalışmalarını önemli ölçüde kolaylaştırır.” ifadelerini kullandı.

KTMM üyesi Gayana Yüksel, Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy’in 18 Mayıs 2021 tarihinde Parlamentoya sunduğu “Ukrayna’nın Yerli Halklarına Dair” başlıklı yasa tasarısını değerlendirdi. Dom televizyon kanalında dün konuşan Yüksel, Kırım’ı işgal eden Rusya’nın sistematik olarak Kırım Tatarlarının haklarını ihlal ettiğini hatırlatırken, “Bir devlet başka bir devletin topraklarını işgal etmesi bir sorun, işgalci bir devletin bölgeyi işgal etmesi ve yerli halkının haklarını ihlal etmesi ise farklı bir sorun.” diye belirterek, yerli halklara dair yasanın kabul edilmesinin önemini vurguladı.

YASA, KIRIM TATAR MİLLİ HAREKETİNE DE DESTEK SAĞLAYACAK

Yasanın Kırım Tatar milli hareketi faaliyetlerine de destek sağlayacağını kaydeden Yüksel, “İlgili yasa kabul edilirse, bu milli hareketimizin çalışmalarını önemli ölçüde kolaylaştıracak ve Kırım’ın yerli halkının kalkınmasını teşvik edecek ayrıca bizim için doğrudan Ukrayna devletiyle çalışma fırsatı sağlayacaktır.” diye konuştu.