"Yerli halklara yönelik yasa tasarısının kabul edilmesi Kırım’da yaşayanlar için güçlü bir sinyal olacak"

Haberler
Anife Bilal
15 Haziran 2021, 16:01
Anife Bilal
15 Haziran 2021, 16:01

2014 yılında Kırım’ı işgal eden Rusya, Kırım Tatarları dahil olmak üzere yarımadadaki yerli halkları kasıtlı olarak yok etme politikasına devam ediyor. Ukrayna Milletvekili Rüstem Umerov, Ukrayna Parlamentosunun yerli halkların haklarını koruma altına almak için ilgili yasa tasarısını kabul etmesi gerektiğini ifade etti.

Ukrayna Milletvekili, Kırım Tatar Milli Kurultayı delegesi Rüstem Umerov, bugün Ukrayna Parlamentosu Genel Kurulunda yaptığı konuşmada parlamentoya “Ukrayna’nın Yerli Halklarına Dair” yasa tasarısına destek verme çağrısında bulundu. Ukrayna milletvekillerine seslenen Umerov, “30 yıl içinde böyle bir yasa kabul edilmedi. Yasalardaki bu boşluğu nihayet doldurmak ve yerli halkların tanımını yapmamız gerekiyor. Bunlar, Ukrayna topraklarında tarihsel olarak oluşmuş, kendi kültürlerine, dillerine ve geleneklerine sahip olan halklardır. Aynı zamanda Ukrayna’dan başka vatanları da yok. Bunlar Kırım Tatarları, Karaylar ve Kırımçaklar.” diye konuştu.

“YASA TASARISININ KABUL EDİLMESİ KIRIM’DA YAŞAYANLAR İÇİN GÜÇLÜ BİR SİNYAL OLACAK”

Rus işgali altında bulunan Kırım’da Kırım Tatarlarına yönelik baskıların devam ettiğine, Kırım Tatar Milli Meclisinin (KTMM) faaliyetlerinin yasaklandığına, çocukların ise anadillerinde eğitim alma haklarından mahrum bırakıldığına dikkat çeken Umerov, “Yerli halklara yönelik yasa tasarısının kabul edilmesi, Kırım’da yaşayanlar için güçlü bir sinyal olacak. Ukrayna’nın vatandaşlarının haklarını korumak ve topraklarını geri almak için her gün savaşmaya devam ettiğini gösterecek.” dedi.

Bunun dışında Umerov, Rusya’nın “Ukrayna’nın Yerli Halklarına Dair” yasa tasarısı konusundaki tüm manipülasyonların hibrit savaşın ve propagandanın bir parçası olduğunu vurguladı.

“KIRIM’IN İŞGALDEN KURTARILMASI İÇİN ÖNEMLİ BİR ADIMDIR”

Parlamentoda konuşan Golos Partisi lideri Kira Rudik, yerli halklar ile ilgili yasa tasarısının kabul edilmesinin Kırım’ın işgalden kurtarılması ve yeniden entegrasyonu için önemli bir adım olacağını belirtirken, “Yerli halkların sorununun çok önce çözülmesi gerekirdi. Rusya tarafından yasa dışı alıkonulan Ukrayna vatandaşlarının üçte ikisi Kırım Tatarı iken, bu yasaya hiç olmadığı kadar ihtiyaç duyuluyor. Kırım Tatarları, Karaimlar ve Kırımçakların Ukrayna dışında başka bir vatanlarının olmadığını dikkate almak çok önemli. Yerli halkların korunması, Kırım’ın işgalden kurtarılması için önemli bir adımdır.” ifadelerini kullandı.

UKRAYNA’DA YERLİ HALKLAR YASA TASARISI PARLAMENTOYA SUNULDU

Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy, 18 Mayıs 2021 tarihinde yaptığı açıklamada “Ukrayna’nın Yerli Haklarına Dair” başlıklı yasa tasarısını onaylanması için Ukrayna Parlamentosuna sunduğunu bildirdi. Zelenskıy, “Kısa bir süre içinde milletvekilleri, Kırım Tatar halkının statüsü de dahil olmak üzere Ukrayna’nın yerli halkların statüsüne dair yasa tasarısını inceleyerek kabul edeceklerinden ve 30 yıldır, önceki dönem Parlamentoları ve önceki Cumhurbaşkanlarının ertelediği işi nihayet bitireceğinden eminim.” şeklinde belirtti.

KTMM VE KIRIM TATAR MİLLİ KURULTAYI HALKIN TEMSİL ORGANI OLARAK TANINACAK

Söz konusu yasa tasarısı ile Kırım Tatarları, Karaylar ve Kırımçaklar Ukrayna’nın yerli halkları olarak tanınıyor. Parlamentonun ilgili yasa tasarısını kabul etmesinden sonra Kırım Tatar Milli Kurultayı ve Kırım Tatar Milli Meclisinin Ukrayna Bakanlar Kurulu tarafından Kırım Tatarlarının resmi temsil organı olarak tanınması bekleniyor.