“Yalta Körfezi’nde yaşananlar ekolojik bir felakettir”

Haberler
Anife Bilal
22 Haziran 2021, 21:39
Anife Bilal
22 Haziran 2021, 21:39

Rus işgali altında bulunan Kırım’ın Yalta kentinde sağanak yağış nedeniyle meydana gelen sel, kent çevresinde yasa dışı olarak dökülen çöpleri ve inşaat atıklarını doğrudan kent sokaklarına ve denize taşıdı. Ukrayna Devlet Ekolojik Müfettişliği eski başkan vekili Yegor Firsov, Yalta Körfezi’ndeki durumu “ekolojik felaket” olarak nitelendirdi.

Ukrayna Devlet Ekolojik Müfettişliği eski başkan vekili Yegor Firsov, bugün sosyal medya hesabında Yalta Körfezi’nin görüntülerini paylaşarak, “Yalta Köfezi’nde şu an yaşananlar; işgalcilerin gizlemeye çalıştığı gerçek bir ekolojik felakettir.” ifadelerini kullandı. Yedi yıldan fazla süredir devam eden işgal dönemi içinde, Kırım’da birçok yasa dışı çöp alanlarının oluştuğunu belirten Frisov, yoğun yağışların tüm bu çöpleri, doğrudan denize ve kent sokaklarına taşıdığına dikkat çekti.

Frisov, bu olayın nedeninin sorumsuzluk ve kayıtsızlık olduğunu belirterek, “Bu olay; yedi yıldır devam eden Rus işgalinin güzel örneği. Sorumsuzluk ve kayıtsızlık; bunlar yarımadanın şu anki durumunu özetleyen özellikler.” diye kaydetti.

200 YILLIK PARK YOK EDİLİYOR

Arman Pazarı’nda Krımskiy Titan fabrikasında meydana gelen kaza sonucu yaşanan ve birçok insanın zehirlenmesine neden olan ekolojik felaketi hatırlatan Frisov, “Şu an onlar acımasız bir şekilde koruma altına alınan Foros Parkı’ndaki ağaçları kesiyor ve konutlar inşa ediyor… Foros Parkı neredeyse 200 yaşında. Rus polisi, parkı korumaya çalışan aktivistlere baskı uyguluyor.” diye bildirdi.

“RUSYA’NIN DOKUNDUĞU HER ŞEY YIKIMA DÖNÜŞÜYOR”

İşgalin başından bu yana Kırım’da 7 nehrin ve iki barajın tamamen kuruduğunu, aynı durumunun işgal edilen Donbas’ta da yaşandığını vurgulayan Frisov, “Tüm bu olayları gözlemlerken Rusya’nın dokunduğu her şeyin yıkıma dönüştüğünü görebiliriz.” ifadeleri kullandı.