UNESCO, Rusya'nın Kırım'daki baskı politikasını kınadı

Haberler
Anife Bilal
01 Nisan 2021, 13:18
Anife Bilal
01 Nisan 2021, 13:18

Birleşmiş Milletler (BM) Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü (UNESCO) üye ülkeleri, işgal altındaki Kırım’ın durumu ile ilgili ortak açıklama yaptı. Açıklamada Rusya’nın Kırım’da yürüttüğü baskı politikası kınandı.

UNESCO Sekreterliği tarafından düzenlenen ve işgal altında bulunan Kırım’daki durum ele alan 12. Bilgilendirme Toplantısı, dün çevrim içi olarak gerçekleştirildi. Toplantıya katılan Ukrayna Dışişleri Bakan Yardımcısı Emine Ceppar, Rusya tarafından işgal edilen Kırım’daki durumun kötüleşmeye devam ettiğine dikkat çekti.

Ukrayna Dışişleri Bakanlığından yapılan açıklamada, “Emine Ceppar, yarımadadaki durumun kötüleşmeye devam ettiğini anlattı. Ayrıca, dünya kültür mirası anıtlarının yok edilmesine, insan hakları ihlallerine ve ulusal azınlıklara yönelik baskılara, din özgürlüğünün kısıtlanmasına, bağımsız medyanın baskı altına alınmasına ve uluslararası insani hukukun Rus işgalci yönetimi tarafından ihlal edilmesine yönelik açıklamalarda bulundu” ifadelerine yer verildi.

EMİNE CEPPAR, UNESCO ÜYE ÜLKELERİNİ KIRIM PLATFORMU’NA DAVET ETTİ

Bakan Yardımcısı, toplantıda işgalci yönetimin Rus vatandaşlarını Kırım’a yerleştirerek ve Kırım Tatarları ile Ukrainlere yönelik ayrımcılık yapma ve dil ile kültürel haklarını sistematik olarak ihlal etme yoluyla gerçekleştirdiği demografik değişiklikleri vurguladı. Ceppar, UNESCO üye ülkelerini, Kırım’ı Rus işgalinden kurtarmak için uluslararası çabaları birleştirmek amacıyla kurulacak olan Kırım Platformunun açılış zirvesine katılmaya davet etti.

Görüşme sırasında 30 UNESCO üyesi ülkesi adına ortak açıklamanın yapıldığını bildiren Bakanlık, “Ortak açıklamada Rusya’nın basın özgürlüğünü kısıtlama, gazetecilere baskı uygulama, dini kurumlara erişimi kısıtlama, eğitim, bilim ve kültür kurumlarını askerileştirme dahil olmak üzere yürüttüğü sistematik baskı politikası kınandı. Heyetler, yarımadada yürütülen yasa dışı kazı çalışmaları ve kültürel varlıkların yasa dışı olarak Rusya’ya çıkarılması ile ilgili büyük endişe duyduğunu belirtti.” diye bildirdi. Bunun dışında, UNESCO üye ülkeleri, Rusya’ya uluslararası insan hakları gözlem misyonlarına işgal altındaki Kırım’a engelsiz erişim sağlama çağrısı yaptı.

KIRIM PLATFORMU NEDİR?

Kırım Platformu, Ukrayna’nın, Kırım’ın işgaline yönelik uluslararası tepkinin etkinliğini artırmak, artan güvenlik tehditlerine karşı koymak, Rusya’ya uygulanan uluslararası baskıyı artırmak, işgal rejiminin mağdurlarını korumak ve insan haklarının daha fazla ihlal edilmesini önlemek ve Kırım’ın işgalden kurtarılmasını sağlamak amacıyla başlattığı yeni bir danışma ve koordinasyon formatıdır. 

Platformun birkaç seviyede faaliyet göstermesi öngörülüyor; devlet ve hükumet liderleri, dışişleri bakanları, parlamentolar arası işbirliği ve uzmanların işbirliği seviyelerinde. Dmıtro Kuleba, 2 Aralık 2020 tarihinde Ankara’ya gerçekleştirdiği çalışma ziyareti sırasında yaptığı açıklamada, Kırım Platformunun sivil toplum diplomasisi düzeyinde de faaliyet göstereceğini, Kırım Platformu’nda oluşturulacak yapı içinde dünyadaki Kırım Tatar sivil toplum kuruluşlarına, bu bağlamda Dünya Kırım Tatar Kongresine de yer verileceğini ifade etmişti. Kırım Platformu’nun, Kıyiv’de 2021 yılında düzenlenecek açılış zirvesi ile resmi olarak faaliyete başlaması planlanıyor.