UNESCO: Rusya, Kırım'da Ukrayna'ya ait 4 binden fazla anıta el koydu

Haberler
Anife Bilal
14 Eylül 2021, 16:23
Anife Bilal
14 Eylül 2021, 16:23

Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü (UNESCO) Genel Direktörü Audrey Azoulay’ın, Rusya tarafından işgal edilen Kırım’daki durum ile ilgili hazırladığı yeni raporu yayımlandı. Raporda, Kırım Tatar mimarisinin dünyadaki tek örneği olan Hansaray’da yapılan sözde restorasyon çalışmalarının anıtın tarihi ve kültürel değerini tehlikeye attığı ifade edildi.

Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü (UNESCO) Genel Direktörü Audrey Azoulay, Rusya tarafından işgal edilen Kırım’da eğitim, bilim, kültür, bilgi yayma ve medyanın işleyişi alanlarındaki durum ile ilgili yeni raporu UNESCO’nun resmi internet sayfasında yayımladı. Ukrayna UNESCO Daimi Temsilciliğinden dün yapılan açıklamaya göre, raporda Ukrayna ve UNESCO ortak kuruluşları olan; BM İnsan Hakları Yüksek Komiserliği, Avrupa İşbirliği ve Güvenlik Teşkilatı (AGİT) Basın Özgürlüğü Temsilcisi, Uluslararası Anıtlar ve Sitler Konseyi (ICOMOS),  Amnesty International tarafından sağlanan bilgilere yer verildi. Raporun UNESCO Yürütme Konseyi 212. oturumunda inceleneceği belirtildi.

HANSARAY’IN TARİHİ VE KÜLTÜREL DEĞERİ TEHLİKEYE ATILIYOR

Belgede UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alan “Hersones Tavriçeskiy Antik Şehri ve Korosu”nun korunma durumundan bahsedildi ve anıta “zarar verecek her türlü eylemden kaçınılması” çağrısı bir kere daha hatırlatıldı. Raporda Rusya’nın Hersones Tavriçiskiy’de izinsiz restorasyon ve yasa dışı kazı çalışmaları yürüttüğünü ayrıca anıta zarar veren eğlence amaçlı etkinlikler düzenlendiği belirtildi. Bunun dışında belgede Rus işgalci yönetiminin Bahçesaray’daki Hansaray’da yürüttüğü sözde restorasyon çalışmalardan bahsedildi. Söz konusu çalışmaların Kırım Tatar mimarisinin dünyadaki tek örneği olan Hansaray’ın tarihi ve kültürel değerini tehlikeye attığı vurgulandı.

Ayrıca raporda şu ifadelere yer verildi:

Rusya, devlet koruması altında bulunan ulusal ve yerel anıt da dahil olmak üzere yarımadadaki Ukrayna’ya ait 4 bin 95 kültürel varlığa el koydu. Anıtlara el konulması başlı başına uluslararası hukukun ihlalidir. Rusya bu el koymayı, Kırım’ın geçmişi, bugünü ve geleceği üzerindeki tarihi, kültürel ve dini egemenliğini güçlendirmeye yönelik kapsamlı uzun vadeli stratejisini uygulamak için kullanıyor.”

RUSLARIN TARİHİ HANSARAY’DAKİ TAHRİBATI DEVAM EDİYOR

Hatırlanacağı üzere, Kırım Tatar kültürel mirasının en önemli abidelerinden olan Hansaray, restorasyon bahanesiyle işgalci Rusya tarafından acımasız biçimde talan ediliyor. Daha önce, Kırım Tatar Milli Meclisi (KTMM) ve Dünya Kırım Tatar Kongresi (DKTK) Başkanı Refat Çubarov, Rusya tarafından işgal edilen Kırım’ın Bahçesaray şehrinde bulunan ve Kırım Tatarlarının kültürel mirası olan Hansaray’ı yok eden kişilerin cezalandırılması gerektiğini ifade etmişti.

Rusya, Kırım Tatar mimarisinin dünyadaki tek örneği olan Hansaray’ı, restorasyon adı altında yürüttüğü uygulamalarla tahrip ederken, tam anlamıyla bir kültürel soykırıma imza atıyor. İşgalci Rusya’nın bölgedeki diğer tarihi Türk izlerini silme yönünde kastlı bir politika izlediği düşünülüyor.