Umerov: Kırım Platformu ile dünyanın, Kırım'da neler olduğuna dair gerçekleri duymasını istiyoruz

Güncel
Ayyıldız Huri Kaptan
01 Eylül 2021, 13:10
Ayyıldız Huri Kaptan
01 Eylül 2021, 13:10

Ukrayna Milletvekili, Kırım Tatar Milli Kurultayı delegesi Rüstem Umerov, TRT World yayında uluslararası Kırım Platformu ve Rusya’nın saldırgan politikaları hakkında değerlendirmelerde bulundu. Umerov, Kırım Platformu ile dünyanın, Kırım’da neler olduğuna dair gerçekleri duymasını istediklerini vurguladı.

Ukrayna Milletvekili, Kırım Tatar Milli Kurultayı delegesi Rüstem Umerov, dün TRT World yayınına konuk olarak katıldı. Yayında, Rusya’nın Ukraynalı siyasi mahkumları serbest bırakmasını talep ettiklerini belirten Umerov, “Bugün sayıları yüzden fazla Ukrayna vatandaşı yasa dışı yollarla Rus hapishanelerinde tutuluyor.” dedi. Öte yandan, 7 yıldır Rusya’nın işgali altındaki Kırım’daki son durum hakkında değerlendirmelerde bulunan Umerov şunları ifade etti:

UMEROV: RUSYA’NIN, KIRIM’DAKİ ASKERİLEŞTİRME POLİTİKASINI DURDURMASINI İSTİYORUZ

“Kremlin, Rusların Kırım’a kasıtlı olarak yerleştirilmesine son vermelidir. Bu, yarımada nüfusunun yapay bir değişimidir ve uluslararası hukukun ihlalidir. Bugün Rusya’nın sadece Karadeniz bölgesinde askeri amaçları ve kapasitesi için Kırım’a ihtiyacı var. Son 7 yılda Kırım’daki asker sayısı 2,5 kat arttı. Zırhlı araç sayısı neredeyse 4,5 kat arttı, Kırım’da askeri uçak sayısı 5 kat arttı. Savaş gemisi sayısını 2,5 kat artırdı, denizaltı sayısını 3 kat artırdı. Rusya’nın yarımadanın askerileştirilmesi (militarizasyon) politikasını durdurmasını talep ediyoruz.”

Kuleba: Kırım Platformu Açılış Zirvesi çerçevesinde 4 tematik panel  düzenlenecek
Umerov: Kırım Platformu ile dünyanın, Kırım’da neler olduğuna dair gerçekleri duymasını istiyoruz

“KIRIM PLATFORMU İLE DÜNYANIN KIRIM’DA NELER OLDUĞUNU DUYMASINI İSTİYORUZ”

Kırım’da yaşananlara değinen Umerov, tüm bu nedenler dolayısıyla Rusya’nın işgal ettiği bölgelerini tamamen terk edene kadar tartışmaya hazır olduklarını vurguladı.

Kırım Platformu’na da dikkat çeken Umerov, “İşte, Kırım Platformu’nda buna odaklanacağız. Dünyanın Kırım’da neler olduğuna dair gerçekleri duymasını ve işgal altındaki toprakları yeniden birleştirme hedefimizde bizi desteklemesini istiyoruz.” ifadelerini kullandı.