Umerov, AKPM Genel Sekreterini, Kırım Platformu Zirvesine katılmaya davet etti

Haberler
Anife Bilal
28 Ocak 2021, 11:39
Anife Bilal
28 Ocak 2021, 11:39

Avrupa Konseyi Parlamenter Meclisi (AKPM) Ukrayna Parlamentosu daimi heyeti, AKPM Genel Sekreteri Marija Pejcinovic Buric ile bir araya geldi. Görüşmede, Kırım Platformu ve siyasi tutsaklar ile ilgili konular ele alındı.

Ukrayna Milletvekili Rüstem Umerov, AKPM Ukrayna Parlamentosu daimi heyetinin, dün, AKPM Genel Sekreteri Marija Pejcinovic Buric ile görüştüğünü bildirdi. Konuya ilişkin sosyal medya üzerinden açıklama yapan Umerov, görüşme sırasında Ukrayna’nın düzenleyeceği Kırım Platformu Zirvesi, siyasi tutsakların serbest bırakılması konularının ele alındığını belirtti. Umerov, toplantı ile ilgili açıklamasında, şu ifadeleri kullandı:

Toplantı sırasında odaklandığım hususlar aşağıdaki şekilde:

AKPM Genel Sekreterini, Ağustos 2021’de düzenlenecek olan Kırım Platformu Zirvesine davet ettim.

Avrupa Konseyi yetkililerinin, geçici işgal altında bulunan Kırım ziyaretlerinin ancak Ukrayna tarafıyla koordine edildikten sonra ve Herson bölgesi üzerinden mümkün olduğunu vurguladım.

Marija Pejcinovic Buric’in dikkatini siyasi tutsakların sorunlarına çekerek, siyasi tutsakların en kısa zamanda serbest bırakılmasına yönelik uluslararası çabalara katılmaya davet ettim.

“İŞGALCİLERİN ZORUNLU AŞILAMASINDAN EN ÇOK KIRIM TATARLARI ETKİLENECEK”

AKPM kış oturumu, 25-28 Ocak 2021 tarihleri arasında düzenliyor. Kış oturumu çerçevesinde 26 Ocak 2021’de düzenlenen “Covid-19 Aşısına Doğru: Etik, Yasal ve Pratik Hususlar” başlıklı toplantıda konuşan Ukrayna Milletvekili Rüstem Umerov, işgalci yönetimin Kırım’da yürüttüğü zorunlu koronavirüs aşılama kampanyasından en çok Kırım Tatar halkının etkileneceğini vurguladı.