Uluslararası toplum, Rus işgalcilerin Kırım Tatarlarına yönelik baskıları kınadı

Haberler
Anife Bilal
08 Eylül 2021, 11:40
Anife Bilal
08 Eylül 2021, 11:40

Rus işgalci güçlerin, 3-4 Eylül’de Kırım’da, Kırım Tatar Milli Meclisi (KTMM) Başkan Yardımcısı Nariman Celal de dahil olmak üzere 5 Kırım Tatarını hukuksuz şekilde alıkoymasına tepkiler gelmeye devam ediyor. Avrupa Birliği (AB), Kanada ve Çekya, Rus işgalcilerin yasa dışı eylemlerini kınadı.

Avrupa Birliği (AB), Kanada ve Çekya, Rus işgali altındaki Kırım’da Kırım Tatar Milli Meclisi (KTMM) Başkan Yardımcısı Nariman Celal dahil beş Kırım Tatarının, işgalci güçler tarafından alıkonulmasını kınayarak, Rusya’ya hukuksuz şekilde alıkonulan Kırım Tatarlarını serbest bırakma çağrısında bulundu.

“SİYASİ GÜDÜMLÜ VE YASA DIŞI”

AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Sözcüsü Peter Stano, dün yayımladığı açıklamada, Rus işgalci güçlerin eylemlerini kınayarak onları “siyasi güdümlü ve yasa dışı” nitelendirdi. Kırım’daki insan hakları ihlallerine son vermeye ve Kırım Tatar tutsakları serbest bırakmaya davet eden Stano, “AB, Kırım ve Akyar’da (Sivastopol) Rus mevzuatının uygulanmasını tanımıyor ve yasa dışı alıkonulan tüm Ukrayna vatandaşlarının serbest bırakılmasını bekliyor. Kırım Tatarları, Kırım’da hala hedef halindeler. AB, 23 Ağustos 2021 tarihinde düzenlenen Uluslararası Kırım Platformu Zirvesi’nin ortak bildirisinde de belirtildiği gibi Rusya Federasyonu’nu uluslararası hukuk çerçevesindeki yükümlülüklerini yerine getirmeye ve Kırımlıların insan hakları ihlallerine son vermeye çağırıyor.” ifadelerini kullandı.

KANADA’DAN TÜM UKRAYNA VATANDAŞLARI SİYASİ TUTSAKLARI SERBEST BIRAKMA ÇAĞRISI

Kanada’nın Ukrayna Büyükelçiliği, dün yayımladığı açıklamada, KTMM Başkan Yardımcısı Nariman Celal dahil beş Kırım Tatarının alıkonulmasını kınayarak, “Bu Kırım Tatarları sadece ifade özgürlüğü ve toplanma özgürlüğü haklarını kullanıyorlardı. Rusya’yı bu 5 kişiyi ve tüm Ukrayna vatandaşı siyasi tutsakları serbest bırakmaya davet ediyoruz” denildi.

ÇEKYA: RUSYA KIRIM TATARLARINA BASKI UYGULAMAYA DEVAM EDİYOR

Çekya Dışişleri Bakanlığı, sosyal medyada yaptığı açıklamada, işgal altında bulunan Kırım’da Kırım Tatarlarına yönelik yeni baskıları şiddetle kınadığını belirterek, “Bu, Rus işgalci yönetimin Kırım Tatarlarına uyguladığı baskının bir başka örneği. İşgalci Rus yönetiminden, insan hakları ihlallerine son vermelerini ve alıkonulan Kırım Tatarlarını derhal serbest bırakmalarını talep ediyoruz” diye kaydetti.

İŞGALCİ RUSYA’DAN SÖZDE SABOTAJ İDDİASIYLA KIRIM TATARLARINA BASKI

Rus istihbaratından bugün yapılan açıklamada Akmescit yakınındaki Anğara köyünde 23 Ağustos 2021 tarihinde düzenlenen sözde “sabotaj eyleminin” güya Ukrayna Savunma Bakanlığı İstihbarat Baş Müdürlüğü ve Kırım Tatar Milli Meclisi tarafından organize edildiğini ileri sürdü.FSB, yürütülen “soruşturma” çerçevesinde 3 “şüphelinin” tutuklandığını bildirirken; Ukrayna tarafının “sabotajı düzenleyen kişilere” güya 2 bin dolar ödül sözü verdiğini iddia etti. Rus propaganda televizyon kanalı Zvezda’nın Telegram hesabında yayımlanan haberde, sözde sabotajın düzenlendiği yerden görüntülere ve güya sabotaj eylemini düzenleyen Aziz Ahtemov ve Asan Ahtemov’un itiraf videolarına yer verildi.

KTMM BAŞKAN YARDIMCISI CELAL DAHİL 5 KIRIM TATARI ALIKONULDU

Bilindiği gibi işgal altındaki Kırım’da, 3 ve 4 Eylül günleri içinde Kırım Tatar Milli Meclisi Başkan Yardımcısı Nariman Celal’in yanı sıra 4 Kırım Tatarı (Eldar Odamanov, Aziz Ahtemov, Asan Ahtemov, Şevket Useinov) daha alıkonuldu. Kırım Tatarlarının götürüldüğü yer hakkında hiçbir açıklama yapılmadı. İlk Kırım Tatarının alıkonulmasında bir buçuk gün geçtikten sonra işgalcilerden alıkonulan Kırım Tatarlarının bulunduğu yere dair açıklama yapıldı. Sözde soruşturma görevlisi Vitaliy Vlasov, avukat İslam Velilayev’e yaptığı açıklamada alıkonulan 5 Kırım Tatarının FSB binasında tutulduğunu bildirdi.

İKİ KİŞİYE TUTUKLAMA CEZASI

Öte yandan asılsız bahanelerle haklarında dava açılan Kırım Tatarları Şevket Useinov ve Eldar Odamanov hakkında, tutuklama cezası kararı alındı. Biri gece ortasında, diğeri sabah erken saatlerinde FSB görevliler tarafından kaçırılan Kırım Tatarları Şevket Useinov ve Eldar Odamanov hakkında Rusya İdari Suçlar Kanununun 19.3 maddesi uyarınca (polis görevlisinin talebine uymamak) dava açıldı. Sözde Kiyevskiy Bölge Mahkemesi Kırım Tatarlarını suçlu bularak Şevket Useinov hakkında 14 gün tutuklama cezası, Eldar Odamanov hakkında ise 15 gün tutuklama cezası kararı aldı.

3 KIRIM TATARI 4 KASIM’A KADAR TUTUKLU KALACAK

Bilindiği gibi, sözde Kiyevskiy Bölge Mahkemesi, dün KTMM Başkan Yardımcısı Nariman Celal, Kırım Tatar aktivistleri Asan Ahtemov ve Aziz Ahtemov hakkında 4 Kasım’a kadar tutuklama kararı aldı. FSB yürüttüğü düzmece soruşturma sonucu alıkoyduğu Asan Ahtemov ve Aziz Ahtemov’u güya “sabotaj” düzenlemekle, KTMM Başkan Yardımcısı Nariman Celal’i “sabotaja yardım etmek” ile suçluyor.