Uluslararası Af Örgütü, 6 Kırımlı siyasi tutsağı vicdan mahkumu olarak tanıdı

15 Haziran 2020, 19:55

Uluslararası Af Örgütü (Amnesty International), siyasi tutsaklar Emir Üsein Kuku, Muslim Aliyev, Vadim Viruk, Enver Bekirov, Arsen Cepparov ve Refat Alimov’u vicdan mahkumu olarak tanıdı.

Uluslararası Af Örgütü Ukrayna ofisinin resmi Telegram kanalında yapılan açıklamada, “22 Haziran’da Askeri Temyiz Mahkemesi, güya ‘Hizb-ut Tahrir örgütü üyesi oldukları’ için insan hakları savunucusu Emir Üsein Kuku ve aynı dava çerçevesinde yargılanan 5 kişi hakkında alınan mahkumiyet kararı inceleyecek. Biz bu davanın düzmece olduğunu düşünüyoruz. Emir Üsein Kuku, Muslim Aliyev, Vadim Viruk, Enver Bekirov, Arsen Cepparov ve Refat Alimov’u ise vicdan mahkumu olarak görüyoruz.” ifadelerine yer verildi.

Af örgütü, düzmece davalar çerçevesinde yargılanan 6 siyasi tutsağın derhal serbest bırakılması için Rusya’ya çağrıda bulundu.

YALTA GRUBU DAVASI

Rusya Federal Güvenlik Servisi (FSB) görevlileri, 2016 yılının 11 ve 12 Şubat tarihlerinde Rusya tarafından işgal edilen Kırım’da “terör örgütüne” mensup oldukları şüphesiyle birçok kişinin evinde arama yaptı. Yapılan aramalar sırasında birçok kişi gözaltına alındı. Gözaltına alınanların bir kısmı aynı gün serbest bırakılırken, Emir Üsein Kuku, Vadim Siruk, Enver Bekirov ve Muslim Aliyev mahkemeye çıkarıldı.

12 Şubat 2016’da işgalci “mahkeme” sözde “terör örgütünün faaliyetlerine katılmakla” suçlanan Enver Bekirov, Emir Üsein Kuku, Vadim Siruk ve Muslim Aliyev hakkında tutuklama kararı aldı.

8 Nisan 2016 tarihinde Rus kolluk kuvvetlerince, Rusya tarafından işgal edilen Kırım’ın Yalta bölgesi Kızıltaş (Krasnokamenka) köyünde aramalar düzenlendi; aramalar sonra Kırım Tatarları Refat Alimov ve Arsen Cepparov tutuklanmıştı. İki Kırım Tatarın davası daha önce alıkonulan Enver Bekirov, Emir Üsein Kuku, Vadim Siruk ve Muslim Aliyev’in davasıyla birleştirilmişti.

İşgalciler Kırımlı Müslümanları güya “terör örgütünün faaliyetlerine katılmakla” ayrıca güya “şiddet kullanarak iktidarı ele geçirme girişiminde bulunmakla” suçlandı.

Kasım 2019’da Rusya’nın Rostov-na-Donu kentinde bulunan Güney Askeri Bölgesi Mahkemesi siyasi tutsakları Muslim Aliyev’i 19 yıl, İnver Bekirov’u 18,  Emir Üsein Kuku ve Vadim Siruk’u 12 yıl, Arsen Cepparov’u 7 yıl ve Refat Alimov’u 8 yıl hapis cezasına mahkum etti.Kırım Tatar siyasi tutsakları
Yalta Grubu
Bunlara da bakın: