Ukrpoşta, Kırım Tatar savaş pilotu Amethan Sultan’ın resmini zarfa basacak

26 Mart 2020, 14:34

Kırım Tatar Milli Meclisi (KTMM) Başkanı Refat Çubarov, Ukrayna milli postası olan Ukrpoşta’nın efsanevi Kırım Tatar savaş pilotu ve Kırım Tatar Milli hareketinin aktif katılımcısı Amethan Sultan’ın 100. doğum yıl dönümü vesilesiyle onun resminin bulunduğu zarf basmayı planladığını bildirdi.

Sosyal medya üzerinden açıklama yapan Çubarov, “Ukrpoşta, Amethan Sultan’ın 100. doğum yıl dönümü dolayısıyla onun resminin yer aldığı zarf basmayı planlıyor. Amethan Sultan’ın fotoğrafı yerine zarfta başka bir görüntü; belki büstünün veya doğduğu evinin resmi olabilir. Sizden Amethan Sultan’ın 100. doğum yıl dönümü dolayısıyla basılacak zarf için farklı fikirleri teklif etmenizi istiyoruz. Tekliflerinizi bu paylaşım altında yazabilirsiniz.” diye bildirdi.

EFSANEVİ KIRIM TATAR SAVAŞ PİLOTU: AMETHAN SULTAN

Amethan Sultan iki kere Sovyetler Birliği Kahramanlık Madalyası ile ödüllendirilmişti. Bu ödüle layık görülen 7 Kırım Tatarından biri olarak tarihe geçen Sultan, II. Dünya Savaşı sırasında 150 hava saldırısına katılmıştı. Tek olarak 30, grup olarak da 19 Alman uçağı düşürmüştü.

Amethan Sultan, 2. Dünya Savaşı sırasında 603 savaş uçuşu gerçekleştirdi. 100’e yakın hava aracı kullanan Amethan Sultan toplam olarak 4237 saat uçtu. Savaş sonrası test pilotu olarak kariyerine devam etti.

Dağıstan’ın başkenti Mahaçkale havalimanı da uzun bir süredir Amethan Sultan’ın adını taşıyor.

Як кажуть в подібних випадках, потрібна допомога друзів!Укрпошта планує випустити поштовий конверт із зображенням…

Опубліковано Рефатом Чубаровим Середа, 25 березня 2020 р.


Amethan Sultan
Kırım Tatarları
Ukrpoşta
Bunlara da bakın: