Ukrayna'ya karşı yıkıcı faaliyetlere katkıda bulunan Kırımlı iş insanı hakkında yargı süreci başlatıldı

Haberler
Anife Bilal
20 Ocak 2021, 11:50
Anife Bilal
20 Ocak 2021, 11:50

Ukrayna, Kremlin yönetimine Kırım’ı işgal etmeye yardım eden ve Ukrayna’ya karşı yıkıcı faaliyetlere katkıda bulunan kişileri tespit etmeye ve onların yasal bir şekilde cezalandırılmasına yönelik çalışmalara devam ediyor. Ukrayna’ya bağlı Kırım Savcılığı, işgalci güçlere uçak yakıtı sağlayan bir Kırımlı iş insanı hakkında yargı süreci başlattı.

Ukrayna’ya bağlı Kırım Özerk Cumhuriyeti ve Akyar (Sivastopol) Savcılığı, Kırım’da faaliyet gösteren bir şirketin ortağı ve müdürü olan şahıs hakkında 19 Ocak 2021 tarihinde yargı süreci başlattı. Savcılığın iddiasına göre, Kırımlı iş insanı, işgalcilerin Ukrayna’ya karşı yürüttüğü yıkıcı faaliyetlere katkıda bulundu. İlgili şahıs, Ukrayna Ceza Kanununun 111. maddesinin 1. fıkrasını (vatana ihanet) ihlal etmekle suçlanıyor.

İŞGALCİLERLE SÖZLEŞME İMZALADI

Savcılıktan yapılan açıklamada, şüpheli tarafından yönetilen şirketin, 2015 yılından beri işgalci sözde kolluk kuvvetleri ve Rusya Silahlı Kuvvetleri askeri birlikleriyle; uçak yakıtının depolanması, taşınması ve işgalcilere ait uçakların yakıt ikmali konusunda bir dizi sözleşme imzaladığı ifade edildi. İşgalcilere uçak yakıtı sağlayan şirketin faaliyetleri sonucu, işgal altındaki Kırım’a yasa dışı uçuşların düzenlenmesi ve yarımadadaki Rus askeri varlığın mümkün kılındığı belirtildi. Açıklamada ismi belirtilmeyen şahıs hakkında arama emri çıkarıldığı belirtildi.