Ukrayna üniversiteleri tercih eden Kırımlı öğrencilerinin sayısı belli oldu

Eğitim
Anife Bilal
03 Kasım 2021, 13:59
Anife Bilal
03 Kasım 2021, 13:59

İşgal altında bulunan Kırım ve Donbas’ta ikamet edip eğitim için Ukrayna üniversiteleri tercih eden öğrencilerin sayısı belli oldu. Ukrayna Eğitim ve Bilim Bakanlığı, bu sene Ukrayna anakarasında bulunan üniversitelere, işgal edilen Kırım ve Donbas’tan toplamda 2 bin 83 öğrencinin kaydını yaptırdığını duyurdu.

Ukrayna Eğitim ve Bilim Bakanlığının dün açıkladığı verilere göre, bu sene Ukrayna anakarasında bulunan üniversitelere işgal edilen Kırım’dan 337 ve işgal altındaki Donbas’tan bin 746 öğrencinin kayıt yaptırdı. Kırımlı ve Donbaslı öğrencilerin tercih ettiği alanlar bilgisayar bilimleri, yazılım mühendisliği, yönetim, tıp ve hukuk oldu.

ÖĞRENCİLERİN İSİMLERİ GİZLİ TUTULUYOR

Eğitim için Ukrayna üniversitelerini tercih eden Kırımlı ve Donbaslı öğrencileri ve aileleri işgalci yönetiminin baskısından korumak için öğrencilerin isimleri gizli tutuluyor. Ukrayna Eğitim ve Bilim Bakanlığı daha önce yaptığı açıklamada kayıt olan öğrenci isimlerinin şifrelendiğini bildirmişti. Geçen sene Ukrayna anakarasında bulunan üniversitelere işgal edilen Kırım’dan 321 öğrencinin kaydını yaptırmıştı.

KIRIMLI GENÇLERİN UKRAYNA ÜNİVERSİTELERİNE GİRİŞİNİ KOLAYLAŞTIRAN YASA İMZALANDI

Bilindiği gibi, Temmuz 2020’da Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskiy, işgal edilen Kırım ve Donbas’ta ikamet eden lise mezunları için Ukrayna üniversitelerine başvuru yapma imkanını genişleten yasayı imzaladı. Yasa, işgal altındaki topraklarda yaşayan öğrencilere Ukrayna Eğitim ve Bilim Bakanlığı tarafından belirlenen kota çerçevesinde herhangi bir üniversiteye başvuru yapma imkanını tanıyor. Daha önce, Kırım ve Donbas’ta ikamet eden gençlere sadece kısıtlı sayıdaki üniversitelere başvurma imkanı tanınıyordu.