Ukrayna: Rusya savaşın başından bu yana yaklaşık 500 bin ton tahıl çaldı

Güncel
Anife Bilal
11 Mayıs 2022, 14:06
Anife Bilal
11 Mayıs 2022, 14:06

Rus işgal güçleri, ele geçirdikleri bölgelerde Ukrayna’ya ait buğdayları ve tahıl ürünlerini çalıyor. Ukrayna Tarım Politikası ve Gıda Bakanlığı, Rusya’nın 24 Şubat 2022 tarihinden bu yana Ukrayna’nın işgal altındaki bölgelerinden yaklaşık 500 bin ton buğday çaldığını bildirdi.

Ukrayna Tarım Politikası ve Gıda Bakanı Mıkola Sokolskıy, Rus işgali altındaki Akyar (Sivastopol) limanından yüklenen gemilerin neredeyse tamamının çalıntı Ukrayna tahıllarıyla dolu olduğunu ifade etti. Ukrayna Tarım Politikası ve Gıda Bakanlığının, 9 Mayıs 2022 tarihinde düzenlediği basın toplantısında konuşan Ukrayna Tarım Politikası ve Gıda Bakanı Mıkola Sokolskıy, işgal altına alınan Ukrayna bölgelerindeki tahılların Kırım ve Rusya’nın diğer bölgelerine sevk etme sürecinin Rus özel servisleri ve Rus askerleri tarafından kontrol edildiğini belirtti. Sokolskıy konuya ilişkin şu ifadeleri kullandı:

“Yaklaşık 400-500 bin tahılı organize bir şekilde işgal altındaki Kırım yönüne sevk ettiklerini görüyoruz. Kırım’da Ukrayna’ya ait çalıntı bir ton buğdayın fiyatı 250-300 dolar. Dolayısıyla Ukraynalı tarımcıların kaybı en az 125 milyon dolardır. Ayrıca işgalciler Akyar’da (Sivastopol) bu buğday gemilere yükleniyor. Bizim tahminlerimize göre Akyar’dan buğday taşıyan gemilerin tamamı Ukrayna buğdayını taşıyor. Çünkü Rusya’ya ait buğdayın Kırım’a taşınarak Akyar’da gemilere yüklenmesi lojistik olarak hiç mantıklı değil. Bunu direkt Rus limanları üzerinden yapabilirler.”

Çalıntı Ukrayna buğdayını yurt dışına satan şirketlerin isimlerinin belli olduğunu ve bu bilgilerin kolluk kuvvetlerine aktarıldığını belirten bakan, “Savcılık tüm bu suçları kaydediyor. Ukrayna Dışişleri Bakanlığı ilgili tahıllara el konulmasını sağlamak için yabancı ortaklarımızla çalışıyor.” ifadelerini kullandı.

RUSYA UKRAYNA’YA AİT BUĞDAYI ÇALIYOR

Rusya Federasyonu Krasnoyarsk Bölgesi Yasama Meclisinin resmi internet sitesinde, 28 Nisan 2022 tarihinde, meclis üyelerinin Krasnoyarsk Bölgesi tarım ürünleri fonlarını, kısmen kontrol altına alınan Ukrayna’nın Herson bölgesindeki tahıldan sözde “ithal ederek” yenilemeye karar verdiğine dair bir açıklama yayımlandı. 

Rus işgal güçlerinin kontrol altına aldığı Herson, Zaporijjya bölgelerindeki buğday depolarında bulunan buğday ve tahıl ürünlerinin önce işgal altındaki Kırım’a oradan da Rusya’ya gönderildiği tespit edildi. Ayrıca Berdyansk kentinin limanında bulunan 5 buğday yüklü geminin kaybolduğu bildirildi.

Ukrayna Dışişleri Bakanlığı, Rusya’nın yasa dışı eylemlerini kınayarak Ukraynalı tarımcılarına ait buğdayı ve tahılları çalarak Kremlin yönetiminin, Stalin ve Nazi rejimlerinin suçlarını devam ettirdiğine dikkat çekti.