Ukrayna, Rusya Karadeniz Filosu Komutan Yardımcısı hakkında yargı süreci başlattı

Haberler
Anife Bilal
14 Ocak 2021, 14:41
Anife Bilal
14 Ocak 2021, 14:41

Ukrayna Başsavcılığı, Rusya Karadeniz Filosu Komutan Yardımcısı hakkında yargı süreci başlattı. Rusya Karadeniz Filosu Komutan Yardımcısı, 2014 yılında Kırım ve Akyar’da (Sivastopol) Ukraynalı askerleri vatana ihanete teşvik etmekle suçlanıyor.

Ukrayna Başsavcılığı basın servisinden dün yapılan açıklamada, Mart 2014 yılında Kırım ve Akyar kentinde Ukrayna askerlerini vatana ihanet suçunu işlemeye teşvik eden Rusya Karadeniz Fİlosu Komutan Yardımcısı hakkında yargı süreci başlatıldığı duyuruldu. Açıklamada Rus yetkilinin ismi belirtilmedi

UKRAYNALI ASKERLERİ VATANA İHANETE ZORLADI

Açıklamada, hakkında dava açılan kişinin Ukraynalı askerleri düşman tarafına geçmeye zorladığı belirtilerek, “Soruşturmaya göre Rusya Silahlı Kuvvetleri yetkilisi Mart 2014’te Ukrayna’nın savunma kabiliyetine ve devlet güvenliğine zarar vermek ayrıca devletimizin sınırlarını değiştirmek amacıyla kasıtlı olarak Ukrayna Silahlı Kuvvetleri askerlerini vatana ihanet suçunu işlemeye teşvik etti. İşgalci devletin askerleri tarafından şiddet ve silah kullanılacağı tehdidini öne sürerek silahlı çatışma sırasında onlarca Ukraynalı askeri düşmanın tarafına geçmeye zorladı.” ifadeleri kullanıldı.

Başsavcılığı açıklamada Rus yetkilinin ismini belirtmedi. Öte yandan UNN haber ajansı, kendi kaynaklarına dayanarak ilgili yargı sürecinin Rusya Karadeniz Filosu Komutan Yardımcı Valeriy Kulikov hakkında başlatıldığını bildirdi.

YARIMADADA 7 YILDIR BASKI VE ZULÜM DEVAM EDİYOR

İşgalci Rus askerleri Kırım’a ilk olarak, 20 Şubat 2014 tarihinde girdi. Altı yıl önce bugün, sabahın erken saatlerinde plakaları sökülmüş askeri araçlar ve rütbe işaretleri taşımayan silahlı milisler Kırım’ın stratejik noktalarını ve hükûmet binalarını ele geçirmeye başladı.

Rus propaganda medyalarında “Kırım Özsavunması” oldukları iddia edilen, kamuflaj giymelerinden hareketle “kibar yeşil adamlar” olarak da adlandırılan Rus askerleri ve onların yanında gezen işbirlikçi milisler, yarımadanın kontrolünü yasa dışı olarak ele geçirdi. Rus propaganda mekanizmasınca işgal, sözde “bağlanma” adı altında legalleştirilmeye çalışılsa da dünya kamuoyu bu adımı asla tanımadı.

Rus işgaliyle adeta “açık hava cezaevi”ne dönüşen Kırım yarımadası, bir yandan silahlandırma hamleleriyle dünyayı tehdit eden askeri bir üs haline getirildi. Diğer yandan da işgale direnen Kırımlılar baskı mekanizmasının sürekli hedefi haline geldi. Yarımadada 2014’ten beri Rus işgalini onaylamadıklarını ifade eden ve tutumlarıyla belirten Kırım Tatarları başta olmak üzere Ukrayna’ya bağlı kalmak isteyenler, kaçırılmalarla, düzmece davalarla, keyfi baskın ve sorgularla korkutulmaya çalışılıyor.

SİLAHLARIN GÖLGESİNDE SÖZDE REFERANDUM

Rus işgalinin akabinde 2014 yılının Mart ayında düzenlenen sözde referandumda Kırım sakinlerinin yarımadanın Rusya’ya bağlanması konusunda iradesini “özgürce” tecelli ettiği ileri sürüldü. Avrupa Birliği ülkeleri, ABD ve dünyanın birçok ülkesi, Kırım’da yapılan sözde “kendi kaderini belirleme referandumunun” sonuçlarını kabul etmeyi reddetti. Ukrayna, Kırım’ı geçici olarak işgal edilen bölgesi olarak kabul ediyor.

Ukrayna Parlamentosu resmi düzeyde, 20 Şubat 2014 tarihini Kırım ve Sivastopol’ün (Akyar) Rusya tarafından işgalinin başlangıç tarihi olarak kabul etti. Dönemin Ukrayna Cumhurbaşkanı Petro Poroşenko, ilgili yasayı 7 Ekim 2015 tarihinde imzaladı.

Avrupa Birliği (AB) ve Amerika Birleşik Devletleri (ABD), Rusya’nın Kırım’ı işgal etmesi ve Ukrayna’ya yönelik politikası dolayısıyla Rusya Federasyonu’na karşı yaptırımlar uyguladı. Kırım’ın işgalinden sonra Ukrayna’nın Donbas bölgesinde Rusya tarafından desteklenen teröristler ile Ukrayna askerleri arasında çatışmalar başladı.