Ukrayna Parlamentosu, Kırım’da alıkonulan 5 Kırım Tatarı ile ilgili bir çağrı kabul etmeye hazırlanıyor

Haberler
Anife Bilal
08 Eylül 2021, 12:58
Anife Bilal
08 Eylül 2021, 12:58

Ukrayna Milletvekili, Kırım Tatar Milli Kurultayı Delegesi Rüstem Umerov, 3-4 Eylül’de Kırım’da Kırım Tatar Milli Meclisi (KTMM) Başkan Yardımcısı Nariman Celal de dahil olmak üzere 5 Kırım Tatarını hukuksuz şekilde alıkonulmasını kınayan ve bu yönde uluslararası topluma çağrı yapan yasa tasarısının parlamentoya sunulduğunu bildirdi. Yasa tasarısını hazırlayanlar arasında Ukrayna Milletvekili, Kırım Tatar halkının milli lideri Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu ve Ukrayna Milletvekili, Kırım Tatar Milli Meclisi Başkan Yardımcısı Ahtem Çiygöz de bulunuyor.

Ukrayna Milletvekili, Kırım Tatar Milli Kurultayı Delegesi Rüstem Umerov, bugün yaptığı açıklamada Kırım’ın işgalci yönetiminin Kırım Tatarlarına yönelik baskıları artırdığını vurgularken Ukraynalı milletvekillerinin, 3-4 Eylül’de Kırım’da Kırım Tatar Milli Meclisi (KTMM) Başkan Yardımcısı Nariman Celal de dahil olmak üzere 5 Kırım Tatarını hukuksuz şekilde alıkonulması kınayan ve bu yönde uluslararası topluma çağrı yapan yasa tasarısını hazırlayarak parlamentoya sunduğunu duyurdu. Belgede 3-4 Eylül’de Kırım’da gerçekleşen baskınlar ve alıkonulmalar kınanıyor.

Ayrıca milletvekilleri, Rusya’dan Kırım’ın yerli halkı olan Kırım Tatarlarına yönelik baskılarına son vermesini ve Nariman Celal, Eldar Odamanov, Aziz Ahtemov, Asan Ahtemov, Şevket Useinov ve yasa dışı olarak alıkonulan tüm Kırım Tatarlarının serbest bırakılmasını talep etti. Söz konusu baskıların Kırım Platformu Zirvesine katılmanın intikamı olduğu belirtilen belgede, milletvekilleri uluslararası toplumu Rusya’nın söz konusu hukuksuz eylemlerini kınamaya davet ediyor.

İŞGALCİ RUSYA’DAN SÖZDE SABOTAJ İDDİASIYLA KIRIM TATARLARINA BASKI

Rus istihbaratından bugün yapılan açıklamada Akmescit yakınındaki Anğara köyünde 23 Ağustos 2021 tarihinde düzenlenen sözde “sabotaj eyleminin” güya Ukrayna Savunma Bakanlığı İstihbarat Baş Müdürlüğü ve Kırım Tatar Milli Meclisi tarafından organize edildiğini ileri sürdü.FSB, yürütülen “soruşturma” çerçevesinde 3 “şüphelinin” tutuklandığını bildirirken; Ukrayna tarafının “sabotajı düzenleyen kişilere” güya 2 bin dolar ödül sözü verdiğini iddia etti. Rus propaganda televizyon kanalı Zvezda’nın Telegram hesabında yayımlanan haberde, sözde sabotajın düzenlendiği yerden görüntülere ve güya sabotaj eylemini düzenleyen Aziz Ahtemov ve Asan Ahtemov’un itiraf videolarına yer verildi.

KTMM BAŞKAN YARDIMCISI CELAL DAHİL 5 KIRIM TATARI ALIKONULDU

Bilindiği gibi işgal altındaki Kırım’da, 3 ve 4 Eylül günleri içinde Kırım Tatar Milli Meclisi Başkan Yardımcısı Nariman Celal’in yanı sıra 4 Kırım Tatarı (Eldar Odamanov, Aziz Ahtemov, Asan Ahtemov, Şevket Useinov) daha alıkonuldu. Kırım Tatarlarının götürüldüğü yer hakkında hiçbir açıklama yapılmadı. İlk Kırım Tatarının alıkonulmasında bir buçuk gün geçtikten sonra işgalcilerden alıkonulan Kırım Tatarlarının bulunduğu yere dair açıklama yapıldı. Sözde soruşturma görevlisi Vitaliy Vlasov, avukat İslam Velilayev’e yaptığı açıklamada alıkonulan 5 Kırım Tatarının FSB binasında tutulduğunu bildirdi.

İKİ KİŞİYE TUTUKLAMA CEZASI

Öte yandan asılsız bahanelerle haklarında dava açılan Kırım Tatarları Şevket Useinov ve Eldar Odamanov hakkında, tutuklama cezası kararı alındı. Biri gece ortasında, diğeri sabah erken saatlerinde FSB görevliler tarafından kaçırılan Kırım Tatarları Şevket Useinov ve Eldar Odamanov hakkında Rusya İdari Suçlar Kanununun 19.3 maddesi uyarınca (polis görevlisinin talebine uymamak) dava açıldı. Sözde Kiyevskiy Bölge Mahkemesi Kırım Tatarlarını suçlu bularak Şevket Useinov hakkında 14 gün tutuklama cezası, Eldar Odamanov hakkında ise 15 gün tutuklama cezası kararı aldı.

3 KIRIM TATARI 4 KASIM’A KADAR TUTUKLU KALACAK

Bilindiği gibi, sözde Kiyevskiy Bölge Mahkemesi, dün KTMM Başkan Yardımcısı Nariman Celal, Kırım Tatar aktivistleri Asan Ahtemov ve Aziz Ahtemov hakkında 4 Kasım’a kadar tutuklama kararı aldı. FSB yürüttüğü düzmece soruşturma sonucu alıkoyduğu Asan Ahtemov ve Aziz Ahtemov’u güya “sabotaj” düzenlemekle, KTMM Başkan Yardımcısı Nariman Celal’i “sabotaja yardım etmek” ile suçluyor.