Ukrayna’nın, Kerç Boğazı’nda alıkonulan 3 gemi ve mürettebat için Rusya’ya karşı açtığı dava görülmeye başlıyor

Güncel
Anife Bilal
11 Ekim 2021, 12:32
Anife Bilal
11 Ekim 2021, 12:32

Ukrayna’nın, Kerç Boğazı yakınlarında Kasım 2018’de üç Ukrayna askeri gemisi ve 24 mürettebatın Rusya tarafından yasa dışı olarak alıkonulması ile ilgili Rusya’ya karşı açtığı dava görülmeye başlıyor. Lahey’de bugün ilk duruşma yapılacak.

Birleşmiş Milletler (BM) Deniz Hukuku Sözleşmesi uyarınca kurulan Uluslararası Tahkim Mahkemesi’nde bugün, Karadeniz’de Kerç Boğazı yakınlarında Kasım 2018’de üç Ukrayna askeri gemisi ve 24 mürettebatın Rusya tarafından yasa dışı olarak alıkonulması ile ilgili Ukrayna’nın Rusya’ya karşı açtığı dava görülmeye başlıyor. İlk duruşmada mahkemenin yargı yetkisine ilişkin müzakereler gerçekleştirilecek. Rusya, bugün sözlü tartışmaların ilk turunu yapacak. 12 Ekim’de de sözü Ukrayna heyeti alacak. Müzakerelerin ikinci turu ise 14-15 Ekim 2021 tarihlerinde gerçekleşecek.

RUSYA, AZAK DENİZİ’NE GİRMEYE ÇALIŞAN UKRAYNA GEMİLERİNE SALDIRDI

Rusya, Karadeniz’de Kerç Boğazı yakınlarında 25 Kasım 2018 tarihinde “karasularının ihlal edildiği” iddiasıyla Ukrayna Deniz Kuvvetlerine ait gemilere silahlı saldırı gerçekleştirdi.

Ukrayna Deniz Kuvvetleri Komutanlığından yapılan açıklamada, Kerç Boğazı açıklarındaki Rusya Federal Güvenlik Servisine (FSB) ait sınır güvenliği teknesinden Ukrayna savaş gemilerine ateş açıldığı bildirildi. Saldırıdan sonra Ukrayna’ya ait üç gemi Rus özel kuvvetleri tarafından ele geçirildi. Gemide bulunan 24 Ukraynalı asker esir alındı.

Daha sonra Kırım’ın sözde mahkemeleri, Ukraynalı askerler hakkında tutuklama kararı aldı. 30 Kasım 2018 tarihinde ise Ukraynalı askerler Moskova’daki tutukevine sevk edildi.

Ukrayna, Rusya tarafından esir alınan askerleri savaş esiri olarak kabul ettiğini açıkladı.

UKRAYNA RUSYA ARASINDA ESİR DEĞİŞİMİ

Rusya ve Ukrayna arasında, 7 Eylül 2019’da “35’e 35 formülü” ile toplam 70 esir ve tutuklunun değişimi yapıldı. Rusya’da alıkonulan 11 siyasi tutsak ve Kerç Boğazı yakınlarında esir alınan 24 Ukraynalı denizci Ukrayna’ya iade edildi. Rusya’ya iade edilen kişiler arasında ise 2014’te Ukrayna’nın doğusundaki Malezya Havayollarına ait MH17 sefer sayılı uçağın düşürülmesi soruşturması çerçevesinde tutuklanan Vladimir Tsemah da bulunuyordu.