Ukrayna’nın İstanbul Başkonsolosu: Rusya Kırım'ın işgalini meşrulaştırmak için her fırsatı kullanıyor

11 Haziran 2020, 17:25

Ukrayna’nın İstanbul Başkonsolosu Oleksandr Gaman, Rusya’nın her fırsatta Kırım’ın işgalini ve Ukrayna’ya yönelik saldırganlığını meşrulaştırmaya çalıştığını ifade etti.

Ukrinform haber ajansına, Karadeniz Ekonomik İşbirliği Örgütü (KEİ) çerçevesinde yapılan çalışmaları değerlendiren Oleksandr Gaman, “KEİ’deki durum şuan pek iç açıcı değil ve 2014’ten sonra Kırım’ın işgali dolayısıyla çoğu girişim ve proje hayata geçirilmiyor. Rusya’nın, Ukrayna’ya karşı saldırganlığı ve Kırım’ın işgalini meşrulaştırmak için tüm platformlarda çaba gösterdiği kimse için bir sır değil. Bu çabalardan dolayı çoğu eski proje uygulamaya geçemiyor.” diye konuştu.

“UKRAYNA’NIN AMACI KIRIM’DAKİ GERÇEK DURUMU ANLATMAK”

Rusya’nın kendi temsilcilerini çeşitli komisyonlara dahil etmeye çalıştığını, iş insanlarının Kırım’a yatırım yapmasını teşvik etmeye, çeşitli kültür ve iş etkinlikleri düzenlemeye çalıştığını belirten Başkonsolos, “Tüm bunlar bir amaçla yapılıyor; kendi yasa dışı eylemlerini meşrulaştırmak. Öte yandan bizim amacımız KEİ yönetimi ve üye ülkelerine Kırım’daki gerçek durumu anlatmaktan oluşuyor. Bize göre KEİ, devletimizin Karadeniz bölgesindeki çıkarlarını savunmak ve örgüte üye ülkelerle ekonomik işbirliğini geliştirmek için önemli bir platform.” ifadelerini kullandı.

“TÜRKİYE VE YÖNETİMİ ÇOK İYİ MÜTTEFİKİMİZ”

Başkonsolos, geçen sene Rusya’nın Kırım ve Ukrayna’nın doğusundaki yasa dışı eylemlerini meşrulaştırmak amacıyla Türkiye’de bir dizi faaliyet düzenlemeye çalıştığını hatırlatarak, “Rusya tüm fırsatları kullanıyor… Fakat biz çok iyi müttefike sahibiz; Türkiye ve onun yönetimi. Bu sayede Rus tarafının eylemlerine karşı koyabiliyoruz.” diye vurguladı.


KAİ
Kırım'ın işgali
Rusya
Türkiye
Ukrayna
Bunlara da bakın: