Ukrayna'nın BM Temsilcisi: Kırım Tatarlarının durumu konusu BM'nin gündeminde tutulmalı

Haberler
Anife Bilal
27 Nisan 2021, 14:22
Anife Bilal
27 Nisan 2021, 14:22

Birleşmiş Milletler (BM) Yerli Halklar Daimi Forumu’nun 20. oturumu çalışmaları devam ediyor. Forum çerçevesinde düzenlenen etkinlikte konuşan Ukrayna’nın BM Daimi Temsilcisi Sergiy Kıslıtsa, Ukrayna’nın Rus işgali altında yaşayan Kırım Tatar halkının kaderi ile ilgili büyük kaygı duyduğunu ifade etti.

Ukrayna’nın BM Temsilciliğinin dün BM Yerli Halklar Daimi Forumu çerçevesinde organize ettiği etkinlikte Kırım Tatar halkının durumu ele alındı. Çevrim içi olarak düzenlenen etkinlikte konuşma yapan Ukrayna’nın BM Daimi Temsilcisi Sergiy Kıslıtsa, “Genel olarak insan hakları durumunun kötü olduğu şartlarda, Kırım’ın yerli halkı olan Kırım Tatarlarının kaderi konusunda çok endişeliyiz.” diyerek, bu yüzden Ukrayna’nın Kırım Tatarlarının kültür kimliğinin korunması konusunu, BM Genel Kurulu ve BM Genel Sekreterinin odağında tuttuğunu belirtti.

Ukrayna Temsilcisi, BM Genel Kurulu kararları uyarınca hazırlanan BM Genel Sekreteri raporlarında, Kırım Tatarları da dahil olmak üzere işgal altındaki Kırım’da yaşayan Ukraynalı vatandaşların karşılaştığı, çalışma hakkı ve anadilde eğitim alma hakkı dahil olmak üzere kısıtlamalarla ilgili çok çeşitli kanıtların yer almasının önemine dikkat çekti. Kıslıtsa, “Tetikte kalacağız ve Ukrayna’nın yerli halkları meselesini BM gündeminde tutacağız. Rus işgalci yönetiminin Kırım’da yasa dışı olarak uyguladığı Kırım Tatar Milli Meclisinin yasağı da buna dahil.” ifadelerini kullandı.

ÇUBAROV: SALDIRGAN DEVLETLERİ DİZGİNLEMEK İÇİN ETKİLİ MEKANİZMALAR BULUNMALI

Bilindiği üzere, Forum çalışmalarına çevrim içi olarak katılan KTMM Başkanı Refat Çubarov, 23 Nisan tarihinde yaptığı konuşmada, BM’ye saldırgan devletleri dizginleme mekanizmalarını bulmaya davet etti. KTMM Başkanı Çubarov yaptığı konuşmada, “Gerektiği zaman herhangi bir saldırgan devleti dizginlemek için etkili mekanizmalar bulmaya çağırıyoruz. Üstelik bu saldırgan bizim durumumuzda Rusya Federasyonu olduğu gibi BM Güvenlik Konseyi daimi üyesiyse.” diye kaydetmişti.

Birleşmiş Milletler (BM) Yerli Halklar Daimi Forumnun 20. oturumu çalışmaları 19-30 Nisan 2021 tarihleri arasında devam edecek.